Skanska chystá restrukturalizaci, ve světě propustí tisíce zaměstnanců | E15.cz

Skanska chystá restrukturalizaci, ve světě propustí tisíce zaměstnanců

Skanska chystá restrukturalizaci, ve světě propustí tisíce zaměstnanců
Skanska
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Největší skandinávská stavební společnost Skanska se v rámci restrukturalizace chystá propustit tři tisíce lidí, což je asi sedm procent z celkového počtu zaměstnanců. Firma také oznámila, že loňský zisk by nemusel dostát očekávání. Skanska působí i v České republice a mimo jiné uvedla, že se musí přizpůsobit náročnějším podmínkám na českém trhu, kde prý ale hromadné propuštění nyní neplánuje.

Analytici v anketě agentury Reuters odhadovali, že firma za loňský rok vytvoří zisk před zdaněním a úroky 6,4 miliardy švédských korun (16,5 miliardy korun). Skanska nicméně očekává provozní zisk pouze 5,3 miliardy švédských korun. Navrhla ale vyplatit stejnou dividendu jako před rokem, kdy to bylo 8,25 švédských korun na akcii.

Skanska má od ledna nového ředitele, kterým je Anders Danielsson. Pod jeho vedením firma chystá komplexní restrukturalizaci s cílem zlepšit ziskovost. Skanska očekává, že snížení počtu zaměstnanců jí umožní ušetřit miliardu švédských korun ročně.

Skanska uvedla, že v Polsku chystá restrukturalizaci, chce se stáhnout z energetického sektoru v USA a zaměří se na hlavní podnikání v Británii. Na domovském severu Evropy se jí daří.

Pražské Holešovice se mění na čtvrť pro byznys

"Proces adaptace na podmínky trhu jsme zahájili již minulý rok. Uspořádali jsme naši organizaci se zaměřením na regiony, úspěšně jsme prodali výrobu ocelových konstrukcí v Sadské. V rámci organizačních změn jsme se rozloučili s přibližně 120 zaměstnanci. V tuto chvíli neplánujeme hromadné propouštění," sdělil prezident obchodní jednotky Česká republika a Slovensko Michal Jurka. Loňský rok byl podle něj úspěšný, propad v inženýrském stavitelství firma kompenzovala v developerských projektech.

Skanska patří mezi největší stavební a developerské firmy na světě. V Evropě působí i na Slovensku, a pak také v Severní Americe. Zabývá se hlavně silničním a železničním stavitelstvím a betonovými konstrukcemi. Její dceřiné společnosti se zaměřují na stavbu bytů a kanceláří převážně v Praze.

Akcie Skansky dopoledne na burze ve Stockholmu ztrácely asi šest procent a po poledni ztrátu prohloubily. Za poslední rok už přitom klesly zhruba o 20 procent.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!