Skanska loni navýšila provozní zisk o 150 procent na 353 milionů | E15.cz

Skanska loni navýšila provozní zisk o 150 procent na 353 milionů

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Lee Cannon CC BY-SA 2.0 Flickr

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Stavební společnost Skanska loni v Česku a na Slovensku zvýšila provozní zisk meziročně o 150 procent na 353 milionů korun. Tržby vzrostly meziročně o osm procent na 15,8 miliardy korun. Informoval o tom generální ředitel Skansky v ČR a SR Roman Wieczorek.

„Zaměřili jsme se na efektivnější řízení rizika a rozšířili svoji působnost do regionů v rámci České republiky a Slovenska. Lepší situace je i na stavebním trhu, který je oproti minulým letům transparentnější a následuje pozitivní vývoj české ekonomiky,“ uvedl k výsledkům Wieczorek.

„Nárůst zisku vypadá na první pohled náramně, ale nutno přiznat, že v roce 2014 jsme ho měli nižší, než jsme očekávali. Do normálního stavu jsme se ještě nedostali, ale mašinu, která na chvíli vykolejila, už jsme dostali zpátky na koleje,“ dodal finanční ředitel společnosti Patrik Choleva. Skanska podle něj loni získala nové zakázky za 16,577 miliardy korun, meziročně o 19 procent více.

Choleva: Nárůst zisku vypadá na první pohled náramně, ale nutno přiznat, že v roce 2014 jsme ho měli nižší, než jsme očekávali

Poměr mezi inženýrským a pozemním stavitelstvím loni činil 65:35 procent ve prospěch inženýrského, které tvoří většinou větší zakázky veřejného sektoru. Ještě v roce 2014 byl zhruba vyrovnaný. „Privátní sektor loni ještě tolik nerostl, což nás trochu překvapilo. Ale myslíme si, že se dá brzy do pohybu,“ doplnil Choleva.

Firma loni přijala 500 zaměstnanců, z toho 100 připadá na nově otevřené pozice. Přesto její kapacity, zvláště v železničním stavitelství, byly vytíženy na maximum. Skanska aktuálně zaměstnává v České republice a na Slovensku téměř 4000 lidí. Letos chce přijmout rovněž kolem 100 nových lidí, převážně do výrobní sféry.

Skanska, která patří k největším stavebním a developerským společnostem v Česku a na Slovensku, se zabývá hlavně silničním a železničním stavitelstvím a betonovými konstrukcemi. Její dceřiné společnosti se zaměřují i na výstavbu bytů a komerčních nemovitostí převážně v Praze. Rezidenční část společnosti, Skanska Reality, loni prodala 507 nových bytů, meziročně o čtvrtinu více. Skupina je součástí světového koncernu Skanska se sídlem ve Švédsku.

Autor: ČTK