Slábnoucí kouzlo investičních bytů. Vynášejí stále méně, dočasnou výjimkou je Praha

Investiční byty vynášejí letos na nájemném stále méně

Investiční byty vynášejí letos na nájemném stále méně Zdroj: Grafika e15

Výhodnost koupě investičního bytu určeného k pronájmu v posledních měsících slábne. Roční výnos průměrného českého bytu totiž už přinejmenším půl roku setrvale klesá. Zatímco ještě na podzim vynesl průměrný český byt na nájemném ročně téměř 4,25 procenta, letos na počátku jara to bylo už jen 3,95 procenta. Může za to pro investory mnohdy nevýhodný vývoj vztahu cen bytů a výší nájemného, kdy ceny nemovitosti předbíhají tempo růstu nájemného. Hovoří o tom statistiky realitního portálu RealityMix. Přesto zůstávají regiony, které jdou proti trendu; jedním z nich je například metropole.

Jak vyplývá ze statistik realitních portálů RealityMix a Bezrealitky, výnosnost bytů se napříč Českem aktuálně dramaticky liší. „Nejvyšší roční výnosnost nájemného nabízely nemovitosti v Ústí nad Labem a v Liberci, zatímco na opačném konci žebříčku se do vedení dostal Zlín následovaný Brnem,“ uvádí ekonom banky UniCredit Jiří Pour.

Koupě bytu na Liberecku byla například letos v březnu příslibem pětiprocentního ročního výnosu z nájemného. Bezmála na 6,5 procenta pak dosáhl investor do ústeckého bytu. „Ještě nedávno se tu daly koupit nemovitosti výrazně pod cenou a nájemné je poměrně stabilní,“ připomíná realitní makléř společnosti Luxent – Exclusive Properties Zdeněk Jemelík.

Vůbec nejméně se naopak na realitní mapě Česka dalo vydělat na bytech ve Zlíně, a to jen něco málo přes tři procenta. „Důvodem byl růst cen bytů a pokles nájmů. Naopak k největšímu růstu výnosnosti nájemného došlo v Jihlavě či v Karlových Varech, a to naopak z důvodu poklesu cen bytů a nadprůměrného růstu nájmů,“ dodává Pour. 

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!