Stát na projektech ušetřil čtvrtinu nákladů. Stavitelé nabízejí dramatické slevy | E15.cz

Stát na projektech ušetřil čtvrtinu nákladů. Stavitelé nabízejí dramatické slevy

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: CTK

ČTK, čap

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Stát letos na projektových pracích ušetřil až čtvrtinu nákladů, o tolik totiž průměrně klesla jejich cena v tendrech oproti původním předpokladům. Na stavebních zakázkách ušetří veřejní zadavatelé průměrně 19 procent. Na projektových zakázkách správci státních, městských a obecních pokladen uspořili už 100 milionů korun.

Vyplývá to z analýzy společností CEEC Research, Ness a Komory administrátorů veřejných zakázek (KAVZ).

„Některé projektové firmy v segmentech, jako je například silniční stavitelství, jsou ochotny k dramatickým slevám, aby zajistily práci pro své zaměstnance a nemusely své odborníky propouštět. Na druhé straně ale i veřejný investor v některých případech změní původní zadání a 'zeštíhlí' původní záměr, čímž si rovněž zajistí úsporu svého plánovaného rozpočtu,“ popsal současnou praxi ředitel analytické společnosti CEEC Research Jiří Vacek.

Předseda KAVZ Martin Janoušek však upozorňuje, že současné nízké ceny projektantů mohou v budoucnu způsobit problémy.

„Jsem přesvědčen, že peníze takzvaně ušetřené na projektových pracích znamenají ve skutečnosti zdražení v budoucnu. Zadavatelé by se měli snažit soutěžit tyto zakázky i jinými kritérii, než je pouze nejnižší cena. Doufejme, že k tomu přispěje možnost hodnotit zkušenosti obsažené v takzvané technické novele zákona o zadávání veřejných zakázek,“ podotkl Janoušek.

Steiner: Pozor na přehnané úspory

Před přehnanými úsporami v projektech varuje i provozní ředitel společnosti Schindler CZ Vladimír Steiner. „Úspora na projektu je úsporou na nepravém místě. Cena projektu se obvykle pohybuje okolo tří procent hodnoty celé realizace. Ušetřením 15 procent za projekční činnost nedosáhnete ani půlprocentní úspory na celém projektu. Dopad na kvalitu ale bývá obrovský a většinou se vymstí,“ varuje Steiner.

Podle něho se nezřídka stane, že při samotné realizaci zakázky vlivem chybné projekce řeší stavitel úpravy výšek podlaží, upravuje počty pater a v extrémním případě je výtahová šachta opomenuta v projektu zcela. „Vícenáklady pak výrazně převyšují původní 'úsporu',“ dodal.

Ředitelé projektových kanceláří si dlouhodobě stěžují na nedostatek zakázek, který způsobuje cenovou válku na projektovém trhu. To pak vede právě k razantnímu snižování nabídkové ceny v tendrech.

Obrat k lepšímu

Letošní rok však i pro projektanty znamená obrat k lepšímu. Za první tři čtvrtletí vzrostl objem vyhlášených výběrových řízení na projektové práce o více než třetinu (35,3 procenta). Celková předpokládaná hodnota oznámení o zakázce v lednu až září 2014 činila 2,5 miliardy korun, což znamená meziroční růst o 107,4 procenta.

Jen během září vypsali veřejní investoři zatím nejvíce zakázek od počátku roku 2014. Ve Věstníku veřejných zakázek se jich objevil více než dvojnásobný počet oproti září loňského roku (růst o 115,4 procenta). Celková předpokládaná hodnota činila 548 milionů korun, což je o 596 procent vyšší hodnota než ve stejném měsíci minulého roku. Spolu s měsícem srpnem (587 milionů) tak z pohledu finančního objemu jde o nejlepší letošní výsledek.

Problémem však zůstává neschopnost veřejných investorů dotahovat zakázky do konce. Počet i objem výběrových řízení, které již byly ukončeny a zakázky zadány, klesl meziročně až o čtvrtinu. V lednu až září 2014 bylo zatím zadáno o 23 procent zakázek méně než ve stejném období roku 2013. Hodnota projektových zakázek zadaných v lednu až září 2014 činila 1,259 miliardy korun a meziročně klesla o 26,3 procenta.

Autor: ČTK, čap