Stát nabídne více za pozemky pro dálnice | E15.cz

Stát nabídne více za pozemky pro dálnice

Stát nabídne více za pozemky pro dálnice
ilustrační foto
• 
ZDROJ: Mladá fronta E15

Jan Šindelář

Vlastníci pozemků v místech plánovaných dálnic se mohou těšit na vylepšenou nabídku. Účinnosti nabyla novela zákona o urychlení stavby dopravních staveb, která výrazně zvyšuje cenu pozemků. Stát tak za zemědělskou či lesní půdu nabídne osminásobek znalcem stanovené ceny. Výjimečně to může být až na šetnáctinásobek. Dosud byl maximem dvojnásobek.

„Novelou by se měla odblokovat složitá situace u řady staveb, kde se dobrovolné výkupy pozemků v podstatě zastavily a investorské organizace byly nuceny zahajovat vyvlastňovací řízení,“ uvedl ministr dopravy Antonín Prachař. Odhadní ceny za metr čtvereční polností činí osm až 35 korun. Stát tedy dosud mohl vyplácet nanejvýš šetnáct až sedmdesát korun. Nově to může být až 560 korun. Ministerstvo přitom nechce ztratit ani den a vlastníky začne hned obesílat.

Většinu majitelů chce Ředitelství silnic a dálnic obeslat do konce roku. Nejvíce obsílek se bude týkat karlovarské R6, východočeské R35, úseku D1 u Přerova, D11 severně od Hradce Králové a obchvatu Českých Budějovic. Novela má i kritiky. „Za dvacet kilometrů dálnice bez mimoúrovňových křížení, bez sjezdů a obslužných komunikací se zaplatí šedesát milionů korun. Při osminásobku to bude 240 milionů a při rozhodnutí ministra o šestnáctinásobku půl miliardy,“ uvedla ředitelka úseku kvality ŘSD Miloslava Pošvářová.

Čistka
Ministr dopravy Antonín Prachař není spokojen s přípravou legislativy. Váznou například práce na zákonu o drahách. Minulý týden proto odvolal ředitele legislativního úseku Jakuba Kopřivu. V reakci na to odešel i šéf právního odboru Jan Teleky. S Kopřivou se rozloučil už předchozí ministr Zdeněk Žák, po nástupu Prachaře se ale na ministerstvo dopravy vrátil.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!