Stát vypsal o pětinu více zakázek. Slibuje si oživení trhu | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Stát vypsal o pětinu více zakázek. Slibuje si oživení trhu

Stát vypsal o pětinu více zakázek. Slibuje si oživení trhu
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: CC BY 2.0: U.S.Navy

ČTK, čap

Veřejná správa letos v říjnu vypsala o pětinu více tendrů než loni. Podle analytiků stojí růst za oživením českého stavebnictví po předchozí pětileté krizi. Rezervy pro další vzestup jsou, zejména prý v pozemním stavitelství. Stát také zrušil v porovnání s předchozími roky nejmenší objem zakázek.

Celkem veřejná správa vypsala 727 zakázek za 24,3 miliardy korun. Jejich objem proti stejnému měsíci roku 2013 vzrostl o 13,5 procenta.

Od začátku roku se mohou firmy ucházet o 7612 projektů, jejichž celková hodnota je 273,4 miliardy korun. To je meziročně o 79 miliard více. Vyplývá to z analýzy společností CEEC Research, Ness a Komory administrátorů veřejných zakázek (KAVZ).

„Tyto veřejné zakázky jsou jedním z hlavních důvodů oživení českého stavebnictví po předchozí pětileté krizi. Potvrzuje to zejména výrazný růst (o 9,4 procenta) výstavby v oblasti inženýrského stavitelství v prvních třech čtvrtletích tohoto roku. Tento segment je financován především z veřejných zdrojů. Naopak pozemní stavitelství financované častěji z privátních zdrojů roste jen nepatrně (o 1,6 procenta) a na výraznější impulsy stále čeká,“ poznamenal ředitel analytické společnosti CEEC Research Jiří Vacek.

Veřejná správa zrušila 16 procent zakázek, v předchozích dvou letech bylo zrušených zakázek o 11 procent více, v roce 2011 předčasně skončilo až 20 procent zakázek.

Drahé neuskutečněné zakázky

„Zrušené zakázky nás trápí. Příprava cenových nabídek je náročná zejména na lidské zdroje, které musíme platit. To zvyšuje celkové náklady na provoz. Ty nám však současná situace na trhu ani neumožňuje promítnout do následného rozpočtu,“ poznamenal provozní ředitel Schindler CZ Vladimír Steiner.

Podobnou zkušenost má i člen představenstva a výkonný ředitel Hochtief CZ Tomáš Koranda. „Za posledních deset měsíců jsme zpracovali více než 250 nabídek v průměrné hodnotě zhruba 105 milionů korun. Stále ale zaznamenáváme komplikace s nevyhodnocenými nebo zrušenými tendry,“ podotkl Koranda.

Autor: ČTK, čap
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!