Stavebník získá větší šance na náhradu škod | E15.cz

Stavebník získá větší šance na náhradu škod

Stavebník získá větší šance na náhradu škod
Stavba
• 
ZDROJ: čtk

Jiří Michal

Stavebníci budou mít po 1. lednu daleko větší šanci domoci se náhrad škody za případné vady na stavbě. Tu jim dává nový občanský zákon, který začne platit od příštího roku. Zatímco doposud mohli škodu uplatňovat víceméně jen na stavební firmě, se kterou uzavřeli kontrakt, nově budou moci žádat odškodnění ještě po subdodavatelích stavební firmy, stavebním dozoru a architektovi.

Pokud soud uzná oprávněnost požadavku, budou se muset zmíněné čtyři subjekty o náklady za vady rozdělit, řekl Aleš Linhart z advokátní kanceláře Taylor-Wessing sídlící v Praze.

V současnosti měli podle něj stavebníci občas smůlu, zvláště když stavební firma zkrachovala a nic po ní nezbylo. Linhart upozornil i na to, že o novince zatím nemá většina subjektů podílejících se na stavbách tušení. Pokud bude některý ze zmíněných subjektů přesvědčen, že chybu nezavinil, musí se sám následně obrátit na další soud a prokázat svoji nevinu. „Architekti například tím, že se stavělo v rozporu s jejich projektem,“ dodal Linhart. Subdodavatelé a stavební dozory budou mít podle něj složitější situaci.

„Je to pro mne novinka,“ reagoval překvapeně Jiří Pečínka, který vykonává roli stavebního dozoru na několika stavbách v okrese Praha-západ. Podle jeho názoru nezbude stavebním dozorům asi nic jiného než se pojistit za více peněz. Zároveň vyslovil domněnku, že větší práva na straně stavebníků povedou ty nekalé z nich k častějším žalobám na jakékoli vady, jen aby získali nějaké peníze zpět. „Tyto praktiky u stavebníků nejsou až tak mimořádné, takže se dá očekávat, že těchto případů přibude,“ dodal Pečínka.

„Tak to si lidé asi budou muset stavět domy sami,“ reagoval na novinku Martin Cahák z Černolic, který pro stavební firmy jako živnostník dělá zastřešení rodinných domů. Vůbec si nedokáže představit situaci malých živnostníků, kteří se budou muset nejdříve podílet na splácení škody a teprve u dalšího soudu prokazovat, že vadu nezavinili. „Nejenže nebudou mít peníze na splácení podílu za vady, ale ani na vedení dalších soudů,“ upozornil. A pokud se už do soudních pří pustí, tak mohou vrácení peněz očekávat až za mnoho let díky pomalosti českých soudů, doplnil.

Simona Juráčková z České komory architektů sdělila, že jejich právníci se tímto problémem budou teprve zabývat. „Každopádně již teď architekt jako zhotovitel projektu nese za svůj projekt zodpovědnost, která není časově omezena,“ sdělila.

Podle Linharta dopad zákona na všechny subjekty zainteresované na výstavbě povede i k tomu, že svou činnost budou daleko více kontrolovat.

Autor: Jiří Michal
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!