Hradební korzo: Projekt spojí Štefánikův most a most Legií | e15.cz

V centru Prahy vznikne velký bulvár. Propojí Štefánikův most a most Legií

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Oblast ulic Národní, 28. října, Na Příkopě, náměstí Republiky a Revoluční v centru Prahy se má stát jednolitým bulvárem a obchodní třídou. V celé délce by mělo vzniknout oboustranné stromořadí a mezi Perštýnem a náměstím Republiky by v budoucnu mohly opět jezdit tramvaje. Vyplývá to z koncepce tzv. Hradebního korza, kterou v pondělí schválili městští radní. První úpravy by měly nastat za dva roky v Revoluční ulici.

Vypracování studie zadalo vedení města v roce 2019 Institutu plánování a rozvoje (IPR), pro který ji vytvořilo architektonické studio Aoc ateliér. Ulice Národní, 28. října, Na Příkopě a Revoluční kopírují původní staroměstské hradby. Dnes funguje na principu promenády a obchodní třídy pouze oblast mezi Jungmannovým náměstím a náměstím Republiky, cílem je rozšířit tento charakter na celou délku korza.

To bude předpokládat i například zklidnění dopravy v rušné Národní ulici, to však bude podle radními schváleného dokumentu spíše dlouhodobějším cílem s horizontem následující dekády. Jako první by měly úpravy začít na opačné straně korza v Revoluční ulici, k čemuž už v minulosti vznikla studie. Kromě širších chodníků a odstranění bariér zde přibydou na dvě desítky nových stromů. Úpravy by měly být podle informací IPR dokončeny v roce 2024.

Součástí schválené koncepce je i návrat tramvají, které mají propojit zastávky Náměstí Republiky, Národní třída a Muzeum. „Tramvaj zde jezdila do roku 1985, kdy došlo k rozhodnutí ji zrušit po dokončení výstavby metra,“ uvedl náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr (Praha Sobě). Výhledově by pak tramvaj podle schváleného dokumentu mohla pokračovat až do ulice Hybernská.

Jak bude vypadat nová linka D pražského metra?

Video se připravuje ...

Autor: ČTK
Newslettery