Vypovídat smlouvy RPG bytů? Není důvod, míní předseda nájemníků | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

Vypovídat smlouvy RPG bytů? Není důvod, míní předseda nájemníků

Vypovídat smlouvy RPG bytů? Není důvod, míní předseda nájemníků
Byty RPG v Karviné-Novém Městě.
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Sdružení nájemníků ČR odmítá výzvy představitelů nájemníků bývalých bytů OKD vlastněných společností RPG Byty, aby po změně majitele hromadně vypovídali nájemní smlouvy. Na dnešní tiskové konferenci to prohlásil předseda sdružení Milan Taraba. Podle něj český právní řád zachovává stávajícím nájemcům předkupní právo na byty, v nichž bydlí.

„SON se distancuje od populistických výzev předsedy Sdružení nájemníků BYTYOKD.CZ pana Macháčka k vypovídání nájmů a opouštění nájemních bytů. Není k tomu v současné době žádný důvod,“ uvedl Taraba s tím, že nerozumí, proč za nájemníky mluví právě Roman Macháček. „V současné době není nájemcem bytů OKD, ale je vlastníkem úplně jiného bytu,“ podotkl Taraba.

Hromadné výpovědi by prý byly neuvážené. „My říkáme, že největší chyba by byla, pokud by lidé vypověděli nájem a neměli kde bydlet. Neumím si představit, že by 40 tisíc rodin dalo naráz výpověď. Společnost by sice poškodili, ale co by dělali pak?“ pokládá řečnickou otázku Taraba. Cenu však podle něj žádný zákon negarantuje.

Úvahy o prodeji po jednotlivých bytech jsou však spíše teoretické. „Její nový vlastník, společnost Round Hill Capital, která vlastní po celé Evropě spousty bytů, podle svého vyjádření žádný prodej jednotlivých bytů neplánuje a hodlá se angažovat v oblasti nájemního bydlení,“ dodal Taraba po setkání s představiteli Round Hill Capital.

Nemusí je prodat

Sdružení nájemníků zdůraznilo, že nový vlastník ani společnost RPG Byty nikdy neměli žádnou povinnost byty nájemníkům prodat, žádné předkupní právo prý nevzniklo ani prodejem celé společnosti. „Stejně tak není možné se nátlakovými akcemi domáhat na vlastníkovi prodeje bytů za v médiích uváděnou zavádějící částku 40 tisíc korun za byt, protože takové ceny neodpovídají realitě a ani obce za takové ceny byty neprodávaly,“ doplnil Taraba.

Příslib podnikatele Zdeňka Bakaly Taraba označil za právně nevymahatelný. „Opakovaně říkáme, že byl (Bakala - pozn. red.) nesolidní. Vydal několik příslibů, určitě selhal morálně vůči těm tisícům lidí. Navíc zapomněl na to, že i ti horníci vytvářeli jeho majetek. Je to naprosto špatně. Nicméně není žádný postih za to, že ten slib nesplnil,“ řekl Taraba.

Firmu RPG Byty, která vlastní na 43 tisíc bývalých hornických bytů OKD o celkové ploše přibližně 2,6 milionu metrů čtverečních, začátkem srpna koupila společnost Round Hill Capital. Cenu transakce firmy nezveřejnily, neoficiálně se mluví o několika miliardách korun.

Sobotka následně prodej bytů označil za velké morální i podnikatelské selhání podnikatele Zdeňka Bakaly, který měl ve firmě podíl, protože krok podle Sobotky nebyl v souladu se záměrem privatizační smlouvy OKD. Prodej kritizoval i prezident Miloš Zeman a opoziční představitelé.

Bakalův slevomat. Finančník rychle rozprodává majetek v Česku

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!