Ytong po letech utržil méně než miliardu | E15.cz

Ytong po letech utržil méně než miliardu

Ytong
Ytong
• 
ZDROJ: profimedia.cz

dnv

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Významnému tuzemskému hráči na trhu stavebnin, společnosti Xella CZ vyrábějící stavební materiály pod značkou Ytong, loni poprvé za poslední roky klesly tržby pod miliardu. Meziročně se snížily o 13 procent na 907 milionů korun.

„Rok 2012 byl poznamenán nízkou poptávkou po stavebních materiálech způsobenou přetrvávající hospodářskou krizí, vysoce konkurenčním prostředím a nízkou ochotou obyvatelstva se zadlužovat,“ uvedl ve výroční zprávě jednatel firmy Wolfgang Freynschlag. Tato situace se odrazila také na provozním zisku Xelly, který klesl o deset procent na 207 milionů korun. V letošním roce očekává Xella CZ mírný růst zisku, a to hlavně díky nárůstu prodeje tvárnic.

Krize ve stavebnictví vytváří silný tlak na ceny stavebnin. „Navzdory pokusům většiny výrobců o zvýšení ceníkových cen svých produktů se v tomto roce většině z nich nepodařilo zvýšit skutečnou realizační cenu, spíše naopak,“ poznamenal manažer Xelly.

Navzdory tlaku na ceny se ale provozní marže firmy za loňský rok mírně zvýšila o procentní bod na 23 procent.
Tuzemská Xella je součástí stejnojmenné německé skupiny. Vlastníky koncernu jsou společnosti Private Equity Gesellschaften PAI partners a Goldman Sachs Capital Partners.

Autor: dnv
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.