Zájem o nové byty ochladl. Kupci začínají váhat a do koupě se nehrnou

Realitní trh prošel prvním ochlazením. Po nákupní horečce jsou kupci rozvážnější.

Realitní trh prošel prvním ochlazením. Po nákupní horečce jsou kupci rozvážnější. Zdroj: E15 Michaela Szkanderová

Trh s novými byty má za sebou první výrazné ochlazení. Zájem kupců o pražské byty poklesl za poslední čtvrtletí téměř o polovinu. Prodalo se pouhých 1350 bytových jednotek, což podle dat společností Trigema, Skanska a Central Group znamená nejhlubší mezikvartální propad za posledních deset let. Ceny bytů jsou teď na historickém maximu a to spolu se slábnoucí poptávkou může podle odborníků signalizovat cenový obrat.

„Pokles počtu prodaných bytů může být prvním signálem, že klienti začínají s koupí váhat. Je to důsledek kombinace vysokých cen nemovitostí a nárůstu úrokových sazeb, v jejichž důsledku může rozdíl na splátce přesáhnout tisíc korun. Pokud nenastane stagnace cen, tak se růst cen alespoň výrazně zpomalí,“ říká ředitel společnosti Golem Finance Libor Ostatek.

Developeři ale varují před dalším cenovým růstem. „Dostali jsme se do situace, kdy developeři nevědí, za kolik stavějí, protože náklady stavby se rychle mění,“ zhodnotil situaci šéf skupiny Trigema Marcel Soural. Developeři tak musejí na nepředvídatelnost situace v průběhu stavby reagovat zdražením, aby si vytvořili finanční rezervu. Průměrná cena pražských bytů nově uváděných do prodeje vystoupala na konci září až k hranici 160 tisíc korun za metr čtvereční. 

Realizované, tedy skutečné prodejní ceny bytů ale podle Libora Ostatka nebudou tak vysoké: „Při současné inflaci nevěřím, že ceny dosáhnou 160 tisíc za čtvereční metr. Investoři budou v obavách z propadu výnosu z bytu spekulovat jako první.“

První letošní pololetí bylo co do počtu prodaných bytů historicky rekordní. Lidé pohánění nejistotou ekonomické situace a výhodnými hypotékami nakoupili přes 4750 nových bytů. V důsledku rekordní poptávky v prvním pololetí a pomalé výstavby je tak trh vyčerpán. Kupující mohou vybírat pouze ze 2750 bytů, což je nejnižší nabídka od roku 2011. 

Nepříznivou kombinací zmíněných faktorů se cena jednoho metru čtverečního během třetího kvartálu vyšplhala nad 125 tisíc. „Jsme v situaci, kdy se nám nakumulovaly důvody, kvůli kterým v posledních šesti letech ceny bytů výrazně rostly a pravděpodobně porostou dál. Ceny všech vstupních faktorů do ,produktu byt‘ od ceny pozemku po stavební materiály výrazně vzrostly,“ vysvětluje zakladatel Cenové mapy Milan Roček. 

Developeři ovšem vyhlížejí ustálení stavebních nákladů, což trhu dlouhodobě vrátí chybějící rovnováhu. „Doufáme, že se na jaře nebo v létě příštího roku ceny materiálů a dalších nákladů uklidní a nastane stabilizace trhu,“ doplnil Marcel Soural.

Bytová krize: proč jsou v Česku tak drahé byty a nájmy? Podívejte se na video.

Video placeholde
Bytová krize: Proč jsou v Česku tak drahé byty a nájmy? • Videohub