Růst cen zpomaluje, zelenina dokonce zlevnila | E15.cz

Růst cen zpomaluje, zelenina dokonce zlevnila

Růst cen zpomaluje, zelenina dokonce zlevnila
Inflace
• 
ZDROJ: Shutterstock

ČTK

Vstoupit do diskuze
0

Meziroční růst spotřebitelských cen v listopadu zpomalil na 2,6 procenta z říjnových 2,9 procenta. Důvodem bylo menší zdražování potravin a nealkoholických nápojů. Meziměsíčně ceny stouply o 0,1 procenta, což ovlivnilo zejména zvýšení cen pohonných hmot v dopravě. Uvedl to Český statistický úřad. Meziroční inflace byla v souladu s odhady České národní banky.

Inflace již v říjnu podle analytiků dosáhla svého maxima a nyní bude pomalu klesat. Centrální banka tak podle ekonomů nemusí zvyšovat úrokové sazby již příští týden, ale spíše až v únoru. "Meziroční inflace v listopadu ustoupila ze svého pětiletého maxima, když vypadlo z její báze razantní zvýšení cen potravin z loňského listopadu," uvedl hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Prosinec podle něj pravděpodobně přinese další pokles meziroční inflace a prosincové měnové jednání ČNB spíše změnu sazeb nepřinese.

Za celý letošní rok průměrná inflace zřejmě podle hlavního ekonoma Cyrrus Lukáše Kovandy vykáže 2,5 procenta. "Setrvá tak bezpečně v tolerančním pásmu cílování inflace České národní banky, která se tak k dalšímu zvýšení sazeb pravděpodobně uchýlí až v příštím roce," uvedl.

Podle dat Českého statistického úřadu mezi potravinami meziročně nejvíce opět zdražilo máslo, a to o 33,3 procenta. V porovnání s říjnem byl nárůst jeho ceny o zhruba 17 procentních bodů nižší. Proti předchozímu měsíci zpomalilo zdražení také u mléka, sýrů, ovoce a nealkoholických nápojů. Zelenina po říjnovém meziročním zdražení o 10,4 procenta zlevnila v listopadu o 2,3 procenta.

Meziměsíční růst inflace ovlivnily ceny v dopravě, zejména kvůli zdražení pohonných hmot o 1,6 procenta. Mezi potravinami byly vyšší ceny hlavně u vajec, které byly proti říjnu dražší o 37,8 procenta.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!