Sezónní práce snížily nezaměstnanost. Bez práce je ale 608 tisíc lidí | E15.cz

Sezónní práce snížily nezaměstnanost. Bez práce je ale 608 tisíc lidí

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: Richard Rames, E15

ČTK, msc

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nezaměstnanost v Česku v březnu klesla z historických maxim na počátku roku. Hlavně díky začátku sezonních prací se snížila o 0,3 procentního bodu na 8,3 procenta.

Bez práce bylo v březnu 608 315 lidí, oznámil dnes Úřad práce. V únoru podíl nezaměstnaných činil 8,6 procenta a bylo jich 625 390. „V březnové statistice nezaměstnanosti už se díky velmi příznivému počasí projevil nástup sezonních prací. Navíc má svůj podíl na výsledku i oživení ekonomiky,“ říká ředitel Saxo bank pro střední a východní Evropu Karol Piovarcsy.

V lednu to bylo rovněž 8,6 procenta a nezaměstnaných bylo tehdy 629 274, což bylo nejvíc v historii Česka. V březnu se podle Úřadu práce zvýšil počet volných pracovních míst - meziměsíčně o 2507, meziročně pak o 1945. Celkem jich zaměstnavatelé nabízeli 40 808.

Meziročně se ale statistikami nemůže Česko chlubit. „Rozhodně není vyhráno. Meziročně je situace horší. Vloni toto dobou byla nezaměstnanost přesně osm procent,“ krotí emoce analytik Home Credit Michal Kozub. Problémem je podle něj dlouhodobá nezaměstnanost.

Nejhůř je na tom Bruntál a Karviná

Na jedno volné pracovní místo připadá nyní 14,9 uchazeče, nejvíce je to v okresech Bruntál a Karviná. Nejnižší nezaměstnanost hlásí tradičně okresy Praha - východ, Praha - západ, Mladá Boleslav, Plzeň - jih a Praha. Nejvyšší byl podíl nezaměstnaných tak jako v předchozích měsících v okrese Bruntál, následovalo Mostecko, okres Jeseník a Ústí nad Labem.

Z celkového počtu lidí bez práce bylo 592 705 lidí ve věku 15 až 64 let schopno okamžitě nastoupit do zaměstnání. Podporu v nezaměstnanosti pobíralo 137 291 uchazečů o zaměstnání, což je o něco víc než pětina všech klientů vedených v evidenci. Během března se do evidence Úřadu práce nově přihlásilo 50 330 lidí.

Ve srovnání s minulým měsícem byl jejich počet vyšší o 2460, meziročně zaevidoval úřad o 6431 uchazečů více. Z evidence naopak odešlo celkem 67 405 klientů, což je o 15 651 více než v únoru a o 17 591 více než v březnu 2013.

nezaměstnanost CR Autor: http://www.tradingeconomics.com

Velkou šanci získat zaměstnání měli pracovníci ve stavebnictví, lesnictví, zahradnictví, v kamenolomech a zemědělství, ale také v lázeňství, hotelnictví, gastronomii, turistickém ruchu a v oblasti pomocných a úklidových prací.

Míra nezaměstnanosti podle Eurostatu, což je údaj používaný pro mezinárodní srovnání, řadí ČR nadále pod evropský průměr. Podle Úřadu práce míra české nezaměstnanosti v této metodice v únoru dosahovala 7,1 procenta, zatímco v evropské osmadvacítce to bylo v průměru 11,1 procenta.

„Vyhlídky jsou pozitivní. Ekonomika se začíná zotavovat, a tak očekávám , že vzhledem k dobrým zprávám ze stavebnictví a průmyslu bychom se radikálnějšího snížení mohli dočkat zhruba v polovině letošního roku,“ hodnotí vývoj Michal Valentík, hlavní investiční stratég ČP Invest.

Důvěra v ekonomice je nejvyšší za posledního dva a půl roku

Seznam úřadů práce v České republice

Autor: ČTK, msc

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.