Škoda Electric dodá do nové elektrobusy a trolejbusy do Žiliny | E15.cz

Škoda Electric dodá do nové elektrobusy a trolejbusy do Žiliny

Škoda Electric dodá do nové elektrobusy a trolejbusy do Žiliny
elektrobus Škoda Perun HP
• 
ZDROJ: Skoda Transportation

ČTK

Škoda Electric dodá dva elektrobusy Škoda Perun dopravnímu podniku v Žilině. Plzeňský podnik dále získal opci na dodávku 12 trolejbusů. Celková hodnota obou zakázek převyšuje 180 milionů korun, řekl obchodní ředitel Petr Kasenčák.

"Škoda Electric dodá do Žiliny dva dvanáctimetrové elektrobusy v nové karoserii vybavené nejnovější generací elektrické výzbroje," uvedl. Jejich cena je zhruba jeden milion euro (téměř 26 milionů korun), zákazník bude nákup vozů financovat i dotací EU.

"Dobíjení elektrobusů bude možné v režimu plug-in (ze zásuvky) a rychlodobíjecím pantografem na konečné stanici. To znamená, že během dne, když je autobus v provozu, probíhá pomocí pantografu rychlodobíjení z trolejového vedení," řekl Kasenčák.

Doba dobíjení je 15 až 30 minut, ale je doplněna jen část kapacity baterie. Během dne navíc průběžně klesá, protože rychlodobíjení jí nestačí plně obnovit. Proto jsou po skončení provozu, obvykle v noci, baterie plně dobity klasickým nabíjením ze zásuvky. Elektrobus vybavený rychlodobíjením má tedy větší dojezd a vyšší flexibilitu v nasazování na různé tratě, uvedl Kasenčák.

Doosan Plzeň dodá turbosoustrojí do dánské elektrárny

Opce na dodávku 12 trolejbusů za šest milionů euro (asi 154 milionů korun) navazuje na aktuální kontakt na výrobu 15 trolejbusů, které právě teď firma do Žiliny předává. Nově dodá na Slovensko na podzim roku 2018 šest nízkopodlažních trolejbusů v "krátkém" a šest "dlouhých" kloubových vozů, všechny s klimatizací a informačními systémy.

Firma je největším evropským výrobcem trolejbusů. Vyrobila jich už 14 500 a jezdí ve 30 zemích Evropy, Asii a v USA. Ročně utrží pět až šest miliard korun. Vedle trolejbusů a elektrobusů vyrábí pohony pro elektrická vozidla, trakční motory a hybridní a vodíkové autobusy.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!