Doosan Plzeň dodá turbosoustrojí do dánské elektrárny | E15.cz

Doosan Plzeň dodá turbosoustrojí do dánské elektrárny

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Plzeňská Doosan Škoda Power dodá kompletní strojovnu pro dánskou elektrárnu Asnæs v Kalundborgu za 375 miliónů korun. Stavba elektrárny na biomasu byla zahájená v pátek. Kromě elektřiny bude dodávat teplo do domácností a blízkých podniků. První dodávky z Plzně začnou ve třetím čtvrtletí příštího roku, ukončení montáže je plánováno na začátek roku 2019 a předání díla na konec téhož roku.

Energetická společností DONG Energy Denmark, která smlouvu s Doosan Škoda Power podepsala letos v září, získala po schválení Evropskou komisí investiční podporu pro elektrárnu Asnæs. Díky ní příští rok přejde ze spalování uhlí na biomasu. Přechod na spalování dřevní biomasy přispěje k dlouhodobému cíli Dánska stát se do roku 2050 zemí nevyužívající fosilní paliva. Investiční podpora tvoří třetinu oprávněných nákladů na projekt za 4,5 miliardy korun.

Nový zdroj pomůže snížit emise oxidu uhličitého o 40 procent, tedy asi o 800 tun ročně. Vedle staveniště je doposud sloužící tepelná elektrárna s prašnou uhelnou skládkou. Sousedí s přístavem, který bude příští rok upraven tak, aby mohl přijímat zaoceánské lodě se štěpkou. Skládka uhlí se tak přemění na skládku štěpky s kapacitou 80.000 metrů krychlových, přičemž denní spotřeba kotle na biomasu bude 3500 metrů krychlových štěpky.

Doosan Škoda Power vybuduje srdce nové ekologické elektrárny, tedy kompletní strojovnu o výkonu až 30 MW. Podnik s téměř desetinovým podílem na světovém trhu parních turbín loni utržil osm miliard korun, meziročně zhruba stejně. Veškerou produkci vyvezl. Firma, která je od konce roku 2009 členem jihokorejské skupiny, vyrábí a dodává turbosoustrojí, tedy parní turbíny a generátory od tří do 1200 MW.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah