Smartwings loni přepravily 2,5 milionu lidí. Meziročně je to třikrát víc

Letoun společnosti Smartwings

Letoun společnosti Smartwings Zdroj: profimedia

Letecká společnost Smartwings loni přepravila na svých linkách téměř 2,53 milionu cestujících, což bylo meziročně o 199 procent více. Dalších 159 tisíc pasažérů dopravce přepravil na palubách svých letadel pro jiné dopravce. 

Nejvíce cestujících, přes 1,55 milionu, cestovalo se Smartwings na leteckých linkách z nebo do České republiky. Ve srovnání s předchozím rokem šlo o nárůst více než 221 procent. Dalších 981 tisíc pasažérů pak cestovalo ze zahraničních bází, tedy z letišť v Polsku, Francii, Německu, Izraeli, Maďarsku, na Slovensku a Kanárských ostrovech.

Dopravce loni vypravil přes 18 800 letů, meziročně o 170 procent více. Letadla společnosti mířila na 287 letišť. Na pravidelných linkách Smartwings loni přepravily 1,23 milionu cestujících, na charterových letech dalších 1,29 milionu pasažérů. Kromě vlastních pravidelných a charterových letů společnost během roku zajišťovala také speciální lety pro mezinárodní firmy nebo humanitární a sportovní organizace. Nově společnost zajišťovala leteckou dopravu také pro německé cestovní kanceláře z letišť v Německu a Švýcarsku, a od podzimu nová letecká spojení z Kanárských ostrovů do šesti evropských destinací.

Smartwings od loňského listopadu spolupracují s německými aerolinkami Eurowings, kdy v rámci takzvaného codesharingu nabízejí letenky na linky německého dopravce i prostřednictvím svých prodejních kanálů. Dohodu o sdílení kódů Smartwings obnovily i s izraelskou leteckou společností Israir Airlines.

Video placeholde
Green deal pro Evropu. Co to je a jak má pomoci od zhoršování životního prostředí? • Videohub

Český dopravce se loni dohodl také na zajišťování letecké přepravy s cestovními kancelářemi EXIM Tours a CK FIischer na další tři roky, a na podzim s cestovní kanceláří Čedok. Společnost spolupracovala i s cestovními kancelářemi v zahraničí. Přes přetrvávající pandemii covid-19 Smartwings loni získaly kontrakty v USA a Izraeli na využití svých letadel přes aktuální zimní sezónu.

Hospodaření Smartwings předloni skončilo ztrátou 2,5 miliardy korun po zisku 133,4 milionu korun o rok dříve. Kvůli epidemii covidu-19 dopravci klesl počet cestujících o více než čtyři pětiny. Firma se musela vypořádat mimo jiné s výpadkem tržeb a s dopady nuceného přerušení provozu letadel Boeing 737 MAX.

Největší česká letecká společnost Smartwings patří do koncernu Smartwings Group ze skupiny Unimex Group, kterou vlastní podnikatelé Jiří Šimáně a Jaromír Šmejkal. Kromě pravidelných linek a charterových letů Smartwings dlouhodobě zajišťují také velké množství speciálních letů pro mezinárodní firmy, světové humanitární a sportovní organizace. Flotila Smartwings Group čítá 43 letadel. Její dceřinou společností jsou České aerolinie.