Strnad koupí divizi sportovního vybavení firmy Vista Outdoor. CSG musela navýšit nabídku

Společnost Czechoslovak Group (CSG) českého podnikatele Michala Strnada koupí za 1,96 miliardy dolarů (44,4 miliardy Kč) divizi sportovního vybavení Kinetic Group americké firmy Vista Outdoor. Americký podnik o tom informoval v tiskové zprávě. Firmy o transakci jednaly od loňska, Vista nabídku přijala až díky tomu, že CSG v pondělí nabízenou částku zvýšila o 50 milionů dolarů.

Vista Outdoor patří mezi přední výrobce malorážové munice na světě, zahrnuje značky jako Remington, Federal, CCI nebo Speer. Proti záměru prodat tuto divizi firmě ze střední Evropy se postavili někteří američtí politici. Vista dnes v samostatné tiskové zprávě zároveň odmítla konkurenční nabídku na převzetí od firmy MNC Capital.

CSG v konečné nabídce zvýšila hotovostní složku splatnou akcionářům Visty o 3,10 dolarů na každou kmenovou akcii Visty, to znamená na 16,00 USD za akcii, což představuje proti dosavadní nabídce nárůst o 24 procent. Vista očekává, že transakce bude uzavřena ještě v letošním roce, až ji schválí akcionáři Visty a až obdrží povolení od amerického výboru pro zahraniční investice.

Akcie Visty v pátek na burze v New Yorku uzavřely na 34,90 dolarů, v pondělí se kvůli svátku na burzách v USA neobchodovalo. Před začátkem dnešního obchodování akcie Visty přidávaly více než půl procenta na 35,10 dolarů.

Loni se CSG dařilo

Tržby průmyslově-technologického holdingu Czechoslovak Group (CSG) se loni zvedly na 1,73 miliardy eur. To představuje oproti roku 2022 nárůst přes sedmdesát procent. Hrubý provozní zisk EBITDA činí 439 milionů eur a meziročně také vzrostl více než dvojnásobně. Dvě třetiny tržeb CSG tvoří zbrojní dodávky členským státům NATO, zbylá třetina především Ukrajině, Indonésii, Vietnamu a Maroku.      

Růst CSG byl v roce 2023 podle člena představenstva a finančního ředitele skupiny Zdeňka Juráka tažen zejména dvěma strategickými obory, v nichž uskupení dlouhodobě působí, konkrétně výrobou velkorážové munice a produkcí vojenské pozemní techniky.