Amazon urovnal spor s Bruselem kvůli elektronickým knihám. Vydavatelům dá lepší smlouvy | E15.cz

Amazon urovnal spor s Bruselem kvůli elektronickým knihám. Vydavatelům dá lepší smlouvy

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Evropská komise ukončila antimonopolní vyšetřování praktik amerického internetového obchodu Amazon v oblasti prodeje elektronických knih. Přijala totiž závazek podniku, že upraví své smlouvy s vydavateli. Amazon je největším distributorem elektronických knih v Evropě, komise vyšetřování zahájila v červnu 2015.

"Dnešní rozhodnutí otevře vydavatelům a konkurentům cestu k rozvoji inovativních služeb v oblasti elektronických knih. To přinese větší výběr a více konkurence na trhu s elektronickými knihami ve prospěch evropských spotřebitelů," uvedla dnes evropská komisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová.

Amazon slíbil, že ze smluv vypustí klauzule, které nutí vydavatele, aby mu poskytovali stejně dobré podmínky jako konkurenci. Komise měla podezření, že tyto klauzule mohou omezovat konkurenční boj v oblasti prodeje elektronických knih a porušovat antimonopolní pravidla Evropské unie zakazující zneužívání dominantního postavení na trhu.

Jak funguje distribuční centrum Amazonu v Dobrovízi u Prahy, popisuje mluvčí firmy pro Česko Karel Taschner.

Amazon je největším internetovým obchodem na světě. Firma v roce 2013 otevřela centrum vráceného zboží v Dobrovízi u Prahy a předloni tam spustila provoz svého prvního distribučního centra v České republice.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah