Analytici: Poraženým ve sporu Applu se Samsungem je Google | E15.cz

Analytici: Poraženým ve sporu Applu se Samsungem je Google

Android
Android
• 

ČTK, bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Poraženým v soudním sporu mezi jihokorejskou společností Samsung Electronics a jejím americkým rivalem Apple je zřejmě společnost Google. Shodují se na tom analytici, kteří komentují verdikt soudu v San José. Ten v pátek rozhodl, že Samsung zneužil několik patentů Applu. Nařídil proto Samsungu, aby Applu zaplatil odškodné 1,05 miliardy dolarů (asi 20,9 miliardy korun).

„Jsem si jist, že to zpomalí růst Androidu,“ poznamenal analytik Brian Marshall z newyorské společnosti Isi Group. Android je operačním systém, který pohání smartphony Samsungu a dalších firem, které konkurují Applu. Autorem Androidu je právě Google, který systém poskytuje výrobcům tabletů a smartphonů na základě licence.

Apple podal na Samsung žalobu, ve které tvrdil, že jihokorejský podnik okopíroval jak design, tak některé klíčové funkce jeho smartphonů iPhone a tabletů iPad. Ačkoliv se firmy spolu soudí ve více zemích, verdikt soudu v USA je považován za klíčový. Apple chtěl původně vysoudit až 2,5 miliardy dolarů, výsledek je ale i tak vnímán jako jeho velké vítězství.

Analytici od Hongkongu po Wall Street nyní zkoumají, zda verdikt soudu pomůže Applu zcela ovládnout americký trh smartphonů, anebo zda bude pouze jedním z dalších kroků v pokračující bitvě o technologii smartphonů. Samsung totiž hned po vynesení rozsudku uvedl, že se odvolá, a že soud dal Applu neoprávněně výhodu činit si nárok na tak „obyčejné“ věci, jako jsou zaoblené hrany u obdélníku. Zároveň ale podle agentury Reuters již u nově vyvíjených telefonů provedl příslušné změny.

Samsung prodal více než 22 milionů smartphonů a tabletů zneužívajících technologii Applu. Ten poukazuje například na funkci zoom, která umožní pouhým přiložením prstu na displej přístroje přiblížit si text. Soud uvedl, že Samsung zneužil více patentů Applu a minimálně ve třech případech tak prý učinil zcela záměrně.

Většina dalších konkurentů Applu využila operační systém Android od Googlu, aby mohla vyvinout podobnou technologii smartphonů. Vyvstává tak otázka, do jaké míry je Google obětí války mezi Applem a Samsungem, a do jaké míry naopak prostředkem k prosazení zájmů někoho jiného. Obávat by se teď měly firmy jako je Motorola či HTC, upozorňují analytici.

Smartphony s operačním systémem Android se podle konzultační společnosti IDC ve druhém čtvrtletí podílely na celosvětovém prodeji těchto přístrojů zhruba z 68 procent. Na Apple zůstal podíl jen kolem 17 procent. Právě Samsung má podle expertů velký podíl na tom, že narůstá popularita systému Android.

Verdikt může řadu firem donutit ke změnám

„Je to poprvé, co soud došel k závěru, že jeden z výrobců zneužil patenty firmy jako je Apple,“ poznamenal profesor práva Michael A. Carrier z Rutgersovy univerzity v New Jersey. „Takže je to skutečně klíčové, protože Samsung je dnes největším výrobcem smartphonů v USA,“ dodal.

Někteří experti dokonce tvrdí, že verdikt soudu pošle návrháře v řadě firem zpět k rýsovacím prknům, kde budou muset navrhnout takový design, který už nebude jejich firmu vystavovat riziku žaloby. Pro řadu odborníků ale není překvapivé, že Apple vidí věci jinak. Zakladatel Applu Steve Jobs totiž v 90. letech minulého století firmu zachránil před bankrotem, a to právě díky odlišnému designu a jinému přístupu k inovacím.

„Zničím Android, protože je to ukradený produkt. Jsem ochoten jít kvůli tomu do termonukleární války,“ řekl Jobs v rozhovoru, který s ním dělal publicista Walter Isaacson a který byl použit v Jobsově biografické knize, která vyšla po Jobsově smrti loni na podzim. „Oni jsou k smrti vyděšeni, protože vědí, že se provinili,“ řekl Jobs. Jeho nástupce Tim Cook ale odmítl, že by firma soudní pře vyhledávala. „K právním krokům jsme se odhodlali neochotně a až poté, co jsme Samsung opakovaně vyzvali, aby přestal kopírovat naše dílo,“ uvedl ve zprávě pro zaměstnance.

Autor: ČTK, bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah