Apple po slabých výsledcích spadl nejvíc za čtyři roky | E15.cz

Apple po slabých výsledcích spadl nejvíc za čtyři roky

Apple
Apple
• 

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Akcie přední americké technologické společnosti Apple dnes klesly až o 12 procent, nejvíce za zhruba čtyři roky, a firma ze své tržní hodnoty ztratila asi 50 miliard dolarů (956 miliard korun). Trh reagoval na nepříznivý prodej telefonů iPhone v posledním čtvrtletí spolu se slabým výhledem. To mezi investory posílilo obavy ze ztráty dominantní pozice Applu na trhu chytrých telefonů.

Apple ve svém prvním fiskálním čtvrtletí prodal 47,8 milionu iPhonů, což byl meziroční nárůst o 29 procent. Analytici ale předpokládali, že se těchto přístrojů, které se na celkových tržbách firmy podílí zhruba z jedné poloviny, prodá v průměru 50 milionů. Růst tržeb pro současné čtvrtletí Apple přitom ve středeční zprávě odhadl na pouhých sedm procent, což je hluboko pod více než 50procentními tempy minulých let.

Apple nenaplnil odhady celkových tržeb už třetí čtvrtletí po sobě. Středeční výsledky tak přiměly 18 makléřských firem včetně Barclays Capital, Mizuho Securities nebo Credit Suisse snížit své cílové ceny akcií společnosti v průměru o 132 dolarů na 612 dolarů. Firma Jefferies & Co. srazila svou cenu o plných 300 dolarů na 500 dolarů.

Kurz Applu na trhu Nasdaq po počátečním propadu až na 450,66 dolaru ve druhé polovině dnešního obchodování ztrácel 10,5 procenta a byl kolem 460 dolarů. Kurz se 19. září dostal na maximum 702,10 dolaru, což zvedlo tržní hodnotu společnosti na 658 miliard dolarů. Od té doby hodnota Applu klesla o asi 225 miliard dolarů, což odpovídá hodnotě druhého největšího amerického ropného koncernu Chevron. Společnost je stále nejhodnotnější americkou firmou, její náskok na druhý Exxon Mobil se už ale zúžil na 3,5 procenta.

Vývoj akcií Applu za poslední rok

Vývoj akcií Applu za poslední rok (finanzen.net) Autor: finanzen.net

Analytik Peteer Misek z firmy Jefferies řekl, že zpomalování růstu prodeje iPhonů zřejmě přetrvá. „Domníváme se, že Apple teď prohrává ve válce o velikost displejů,“ řekl Misek agentuře Reuters. Poptávka se podle něj odvrací od displejů iPhonu s úhlopříčkou do deseti centimetrů k displejům s 12,7 cm od konkurentů Samsung, HTC a Nokia. Jihokorejský Samsung předstihl Apple v prodeji smartphonů již ve třetím čtvrtletí.

Další růst Applu bude podle analytiků záviset na nových produktech, zatím však není žádný v dohledu. „K opětnému zrychlení růstu potřebuje Apple nové produkty, před červnem však zřejmě nic nepřijde,“ řekl Stuart Jeffrey z Nomury.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah