Aukce kmitočtů je prý blamáž, řada uchazečů ztratila zájem

mobil

mobil Zdroj: profimedia.cz

Většina možných zájemců o provozování čtvrté mobilní sítě v Česku se do aukce kmitočtů pro vysokorychlostní připojení LTE příliš nežene. Odradily je podmínky aukce, které ve čtvrtek zveřejnil Český telekomunikační úřad (ČTÚ). Svou účast nepředpokládají například společnosti Dial Telecom, Česká pošta nebo ha-vel internet. Nepřihlásí se zřejmě ani UPC.

Stále se předpokládá zájem finanční skupiny PPF, která dnes podmínky aukce nekomentovala, ale během připomínkového řízení k podmínkám aukce patřila k nejaktivnějším. O kmitočty se zřejmě utkají i všichni tři nynější operátoři Telefónica, T-Mobile a Vodafone.

Podle místopředsedy představenstva Dial Telecomu Aleše Zemana to vypadá i po úpravě podmínek aukce na stejnou blamáž, jako dosud. „Při bližším pohledu do problematiky musí všichni vidět, že ČTÚ zkrátka nedává vůbec rovnou šanci novému operátorovi přijít do ČR,“ dodal. Pásmo 1800 MHz vyhrazené pro nového operátora podle Zemana stačí pro pokrytí území z technického hlediska, ale ne z ekonomicko-podnikatelského.

ČTÚ láká investory do aukce kmitočtů

Kmitočtová bitva

Podobně reagoval i jednatel společnosti ha-vel internet Pavel Halfar. Podle něj nový operátor může vzniknout pouze za podmínky vyhrazení pásma 800MHz, které umožní pokrytí velkého území s nižším počtem vysílačů. „Vzhledem k tomu, že ČTÚ nereflektoval tuto zásadní připomínku naší společnosti, aktuálně nepředpokládáme naši přímou účast v aukci,“ uvedl.

Největší kabelová firma UPC se nechtěla k aukci vyjadřovat. Podle mluvčího Juraje Gerberyho platí dřívější vyjádření, že firma hledá vhodný model poskytování mobilních služeb k současné nabídce volání, televize a internetu v pevných sítích. V minulosti se UPC spíše zajímala o možnost vytvoření virtuálního operátora, který by si pronajímal síť od jiné společnosti.

Aukci kmitočtů ČTÚ formálně zahájil ve čtvrtek, zájemci se mohou do výběrového řízení hlásit do 10. září. Kmitočty v pásmech 800, 1800 a 2600 MHz by měly být vydraženy do konce roku a jejich přidělení by mělo následovat v lednu.