BlackBerry propustí přes deset procent zaměstnanců

ilustrační foto

ilustrační foto Zdroj: ctk

Kanadská firma Research In Motion (RIM), která vyrábí chytré telefony BlackBerry, zahájí v příštích týdnech rozsáhlou restrukturalizaci. V jejím rámci propustí po celém světě nejméně 2 tisíc lidí, tedy přes deset procent pracovních sil. Napsal to o víkendu kanadský list Globe and Mail s odkazem na nejmenované zdroje z okolí firmy.

Podle listu chce RIM oznámit propouštění 1. června, den před koncem prvního čtvrtletí firemního finančního roku. Podle zdroje agentury Reuters by propouštění mohlo zasáhnout až 6000 lidí a týkat by se mělo divizí marketingu, prodeje, výrobního provozu a lidských zdrojů.

Mluvčí RIM zprávu odmítla potvrdit. Podle Reuters ale odkázala na nedávná vyjádření nového generálního ředitele firmy Thorstena Heinse a finančního ředitele Briana Bidulky, kteří mluvili o nutnosti zeštíhlit provoz a ušetřit v tomto finančním roce miliard dolarů. Dodala, že RIM má nyní asi 16 500 zaměstnanců, což je o 3500 méně než v době, kdy byla na vrcholu. Zhruba 2 tisíce lidí firma propustila už v první vlně restrukturalizace ve druhém pololetí loňského roku.

RIM v posledním čtvrtletí minulého finančního roku utrpěla ztrátu 125 milionů dolarů (2,5 miliardy korun) proti zisku 934 milionů dolarů před rokem a představila prvky strategie nového šéfa. Ten nastoupil letos v lednu po odstoupení dosavadních šéfů Mika Lazaridise a Jima Balsillieho, kteří budovali firmu posledních 20 let.

RIM před lety uvedla na trh komunikátor BlackBerry, který byl dlouho jedničkou ve svém oboru. Firma ale s nástupem dotykových telefonů iPhone od firmy Apple a dalších chytrých telefonů ztrácí podíl na trhu a v poslední době ji pronásledovaly i technické problémy a odklad v uvádění nových produktů na trh.

BlackBerry získala dominanci na trhu firemních zákazníků, na který se nové vedení hodlá opět výlučně zaměřit. Firma se v minulých letech rozhodla vstoupit i na trh chytrých telefonů pro běžné spotřebitele, tam se jí už ale nevedlo, a neuspěla ani na trhu tabletů.