Brusel dal spojení Googlu s Motorolou zelenou | e15.cz

Brusel dal spojení Googlu s Motorolou zelenou

Google, Motorola
Google, Motorola
• 

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Evropská komise schválila plán společnosti Google na převzetí amerického výrobce mobilních telefonů Motorola Mobility za 12,5 miliardy dolarů (237 miliard korun). K souhlasu si žádné podmínky nevymínila, uvedla ale, že bude důsledky akvizice z hlediska hospodářské soutěže pozorně monitorovat.

Google se dohodl s Motorolou na převzetí loni v srpnu. Je to doposud největší akvizice Googlu a jejím hlavním motivem je využít bohaté sbírky patentů Motoroly na technologie spojené s mobilními telefony a dalšími komunikačními zařízeními. Google proslul jako největší světový internetový vyhledávač, je ale také výrobcem softwarového systému Android, který si získal pozici přední světové platformy pro chytré telefony.

Evropská komise ve svém sdělení prohlásila, že plánovaná akvizice situaci na trhu operačních systému pro mobilní zařízení nijak významně nemění. Dodala ale, že bude sledovat, jak bude spojená firma se zásobou svých patentů nakládat. Podle komise zatím nehrozí, že by Google po převzetí bránil jiným výrobcům telefonů používat jeho systém Android.

„Schválili jsme akvizici, protože po pečlivém prozkoumání (jsme došli k závěru, že) tato transakce sama o sobě obavy o konkurenční prostředí nevyvolává,“ uvedl komisař pro hospodářskou soutěž Joaquín Almunia. Naznačil ale možnost, že po akvizici by mohl Google získané patenty zneužívat. Mezi výrobci mobilních telefonů a počítačových tabletů se nyní vedou rozsáhlé patentové spory.

„Toto rozhodnutí nijak neznamená, že nás neznepokojuje možnost, že jakmile se Google stane vlastníkem tohoto portfolia (patentů), bude je moci zneužívat, například vázáním některých patentů na svá zařízení se systémem Android,“ řekl komisař. Dodal, že Brusel bude možná muset v budoucnu některé takové případy otevřít.

Ještě tento týden by akvizici mělo schválit ministerstvo spravedlnosti USA, řekly agentuře Reuters informované zdroje. Firmy potřebují ke svému spojení i souhlas čínských regulačních úřadů, které by měly podle zdrojů rozhodnout do 20. března. K transakci se také ještě nevyjádřily úřady v Izraeli a na Tchaj-wanu.

Motorola Mobility získala po rozdělení původní společnosti Motorola 17 tisíc patentů a má podáno 7500 žádostí o udělení patentu. Google chce těchto aktiv využít ke konkurenčnímu boji se společností Apple a jejím telefonem iPhone a na ochranu sebe a výrobců telefonů s Androidem před právními útoky.

Jeden z činitelů Evropské komise uvedl, že antimonopolní regulátor registroval slib Googlu, který společnost minulý týden dala úřadům pro patenty a normy. Google slíbil, že bude poskytovat licence na získané patenty na spravedlivém a přiměřeném základě.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery