Česká pobočka Microsoftu zvýšila čistý zisk o 90 procent

Pobočka Microsoftu v Praze

Pobočka Microsoftu v Praze Zdroj: Erben Eduard/E15

Česká pobočka softwarové firmy Microsoft zvýšila ve fiskálním roce končícím loni 30. června tržby o 16 procent na 1,72 miliardy korun. Čistý zisk stoupl o 90 procent na 169,5 milionu korun. Uvedla to ve výroční zprávě.

Podíl operačního systému Microsoft Windows se podle firmy ustálil a používá jej 96 procent všech počítačů na českém trhu. Zároveň díky novinkám v oblasti bezpečnosti roste podíl nejnovějších Windows 10.

Nadále roste důležitost cloudových služeb, které tvořily čtvrtinu obratu. Podílí se na tom zejména služby Office 365 a Microsoft Azure. "Velký potenciál spočívá také v nových cloudových službách Dynamics 365 a Microsoft 365. Zájem o tyto služby roste díky jejich vzájemnému propojení odpovídajícímu komplexním potřebám firemních zákazníků," uvedla firma.

Mezi významné přispěvatele růstu patří oblast zpracování a ukládání dat, která je pojítkem řady tradičních i cloudových řešení a poskytuje možnost vytěžování informací.

Microsoft loni otevřel v Praze novou vývojovou divizi Dynamics CRM, která v první fázi zaměstnala 80 lidí a další desítky pracovních míst otevře v příštích letech. Vedle vývojového centra Skype čítajícího zhruba 250 zaměstnanců je Dynamics CRM druhou technologickou divizí Microsoftu působící v České republice. Česká pobočka Microsoftu vznikla v roce 1992. Biljanu Weberovou v jejím čele letos vystřídal Rudolf Urbánek z T-Mobilu.