Čínská Huawei se zbavuje Honoru, aby umožnila značce levných telefonů přežít | E15.cz

Čínská Huawei se zbavuje Honoru, aby umožnila značce levných telefonů přežít

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Čínská společnost Huawei Technologies prodá kvůli americkým sankcím divizi levných telefonů Honor. Doufá, že dceřiná firma, kterou transakcí převede pod správu 30členného konsorcia vedeného jejími prodejci, bude mít díky osamostatnění šanci přežít, protože se na ni sankce Washingtonu už nebudou vztahovat. Huawei v nové firmě nebude vlastnit žádný podíl a nebude se podílet na jejím řízení, uvedla firma.

Cena transakce nebyla zveřejněna, ale média ji odhadují na zhruba 100 miliard jüanů. To je v přepočtu 338 miliard korun. Huawei zřídila značku Honor v roce 2013, divize ale funguje převážně nezávisle. Prodává chytré telefony přes své vlastní internetové stránky a dodává je dalším maloobchodním prodejcům. Její podíl na všech prodaných chytrých telefonech Huawei se podle agentury DPA odhaduje na čtvrtinu až třetinu.

Washington označil Huawei, která je největším výrobcem smartphonů na světě, za bezpečnostní riziko, uvalil na ni sankce a přesvědčuje své spojence, aby se k těmto sankcím připojili. Americké sankce ztěžují přístup k americkému softwaru a technologii, a to i když pocházejí od neamerických společností.

Vzhledem k tomu, že se Huawei musí své závislosti na amerických technologiích zbavovat, potřebuje skupina podle analytiků také nový kapitál, který by mohla získat právě i prodejem své dceřiné společnosti.

Pro Honor však nezávislost znamená, že bude muset provádět vlastní výzkum a vývoj. Podle zpráv v médiích noví majitelé údajně již uvažují o tom, že si další prostředky opatří za pár let vstupem firmy na burzu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah