Čtvrtletní zisk IBM vzrostl, zakázky divize služeb výrazně vyšší | E15.cz

Čtvrtletní zisk IBM vzrostl, zakázky divize služeb výrazně vyšší

IBM
IBM
• 

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Zisk přední americké technologické společnosti International Business Machines (IBM) se ve druhém čtvrtletí zvýšil díky růstu u všech hlavních divizí o osm procent a výrazně stouply nové zakázky klíčové divize služeb. Firma po pondělním uzavření trhů díky tomu zvýšila vyhlídky ziskovosti pro celý tento rok a její akcie v reakci na to stouply o dvě procenta.

Čistý zisk IBM stoupl na 3,7 miliardy dolarů (64,2 miliardy korun) ze 3,4 miliardy dolarů o rok dříve. Očištěný zisk na akcii ve výši 3,09 dolaru překonal o šest centů průměrný odhad analytiků. Tržby společnosti se zvýšily o 12 procent na 26,7 miliardy dolarů, což překonalo odhady o 1,3 miliardy dolarů.

Wall Street reagoval příznivě zejména na nejsledovanější údaj o vývoji nových zakázek ve službách. Ty vzrostly o 16 procent na 14,3 miliardy dolarů, což překonalo odhady a následovalo po poklesu o 14 procent v prvním čtvrtletí. Celkový objem těchto zakázek se ve druhém čtvrtletí zvýšil o 15 miliard na 144 miliard dolarů a více než polovinou se na tomto růstu podle IBM podílely mladé tržní ekonomiky.

Výsledky IBM jsou dobrým startem do sezony zveřejňování čtvrtletních výsledků technologického sektoru, který by měl zaznamenat příznivý rok, řekli analytici agentuře Reuters. Investoři se ještě nedávno obávali, že firemní sektor bude letos na technologických výdajích šetřit a počká si na snížení ekonomické nejistoty v USA a Evropě. IBM zvýšila odhad zisku pro rok 2011 na nejméně 13,25 dolaru na akcii. To je o deset centů více než dosud.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah