Evropa rozjede nejmodernější výrobní linku na čipy na světě. Přístup k ní získá i Česko

Laboratoře belgické výzkumné čipové instituce Imec

Laboratoře belgické výzkumné čipové instituce Imec Zdroj: Imec

V Evropské unii vznikne vysoce moderní pilotní prototypová linka na výrobu nejpokročilejších čipů. Belgická výzkumná organizace Imec, která je klíčovým světovým centrem pro vývoj polovodičů budoucnosti, na ni má schválené financování ve výši 2,5 miliardy eur, asi 62 miliard korun. Díky tomu se rozjede linka schopná produkovat čipy modernějším procesem, než jaký aktuálně zvládá světový lídr v zakázkové výrobě, tchajwanská společnost TSMC. K lince Imeku by měla získat přístup i Česká republika.

TSMC dnes na základě návrhu zákazníků vyrábí čipy pomocí třínanometrového procesu, odběratelem je hlavně Apple. Obecně čím méně nanometrů, tím modernější čipy mohou být. Tchajwanský kolos chce ve druhé polovině příštího roku začít s první fází dvounanometrové technologie výroby. Imec míří ještě dál, kde už firmy jako TSMC a Intel nemluví o nanometrech, ale angstromech. Jde o menší jednotku vyjadřující velikost atomů.

Pilotní linka Imeku je jedním z výsledků takzvaného evropského zákona o čipech (Chips Act), který během svého předsednictví v Radě EU pomohlo vyjednat Česko. Chips Act chce posílit roli Evropy v čipovém průmyslu. Linka Imecu má umožnit univerzitám, firmám či startupům levně vyrábět prototypy nejmodernějších čipů a nespoléhat se tak na Tchaj-wan či Jižní Koreu. „Evropskému výzkumu a vývoji to umožní překlenout složitou cestu z laboratoří do výroby,“ vysvětluje Stanislav Černý, prezident českého národního polovodičového klastru.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!