Huawei postaví LTE pro všechny české operátory | E15.cz

Huawei postaví LTE pro všechny české operátory

Huawei
Huawei
• 
ZDROJ: CC BY 2.0: Christine und Hagen Graf

ČTK, pav

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Čínská firma Huawei postaví sítě LTE pro všechny tři české operátory. Ti tak ušetří náklady, protože od Huawei již využívají technologie v sítích GSM a 3G. Na veletrhu Mobile World Congress v Barceloně to bez dalších podrobností potvrdil Zbyněk Pardubský z české pobočky Huawei.

Zatímco T-Mobile a Vodafone jsou s Huawei podle dobře informovaného zdroje dohodnuti na postupném pokrývání území, u Telefóniky Huawei postupně pokrývá Prahu a Brno a na další rozšiřování firma vypsala nové výběrové řízení. Je ale pravděpodobné, že zvítězí opět čínský dodavatel.

Operátoři od ČTÚ minulý týden získali licence pro LTE v pásmech 800, 1800 a 2600 MHz, které vydražili v aukci. Celkem za ně zaplatili 8,5 miliardy korun. Celkové náklady na vybudování sítí odhadují až na 40 miliard korun.

Podle neoficiálních informací je velmi pravděpodobné i to, že T-Mobile a Telefónica budou sdílet LTE sítě ve venkovských oblastech, podobně jako se již dříve rozhodly u 2G a 3G. Mluvčí Telefóniky Hany Farghali ale jakoukoliv dohodu o sdílení LTE popřel. „Žádná dohoda zatím není,“ řekl ČTK.

LTE v současnosti operátoři nabízí v částech Prahy, Brna, Mladé Boleslavi nebo Karlových Varů. Nabízí rychlosti až 100 Mbit/s. V Barceloně ale již například Deutsche Telekom představil plány na postupné zavádění tzv. LTE Advanced, které umožňuje až 580 Mbit/s.

Huawei
Druhý největší světový výrobce telekomunikačních zařízení vznikl v Číně v roce 1987. V současné době zaměstnává ve 150 zemích světa 150 tisíc lidí. Firma je známá specifickým fungováním - zaměstnanci mají totiž možnost získat ve společnosti podíl, sám zakladatel vlastní pouze necelá dvě procenta, přesto je majoritním vlastníkem.
Huawei zásobuje svými zařízeními třetinu světa. Před časem na sebe firma upozornila tím, že naznačila možnost opustit americký trh z důvodu nařčení ze špionáže.

Huawei chce být v Česku jedničkou

Autor: ČTK, pav

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah