Francouzský astronaut chystá hudební vstupy z kosmu | e15.cz

Hudba z oběžné dráhy. Francouzský astronaut bude vstupovat do hudebního pořadu

ČTK, bo

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Mezinárodní vesmírnou stanici ISS čeká premiéra. Francouzský astronaut Thomas Pesquet, který se k ní brzy vydá, bude mít pravidelný pořad ve francouzské veřejnoprávní hudební rozhlasové stanici Fip. Z oběžné dráhy se bude od 23. dubna s posluchači každý týden během své druhé mise na ISS dělit o svůj hudební vkus.

Pesquet dostane možnost během půlroční mise Alpha seznamovat posluchače s hudbou, kterou si na palubě orbitálního komplexu pouští on i další členové posádky.

Jakmile bude na ISS, bude Pesquet každý den na Twitteru zveřejňovat jeden titul ze svého osobního seznamu písní ve spolupráci s rozhlasovou stanicí. Dohromady to má být 180 skladeb. Kromě toho bude astronaut jednou za týden hovořit o vybraném songu a svěřovat se s příběhy nebo veselými historkami, které mu daná píseň připomíná ze života na Zemi nebo na ISS, uvedl rozhlas.

Stanice Fip, která slaví padesát let od svého vzniku, ve spolupráci s kosmonautem připravila tři playlisty: ke snění ve vesmíru, k práci ve vesmíru a k běhání ve vesmíru.

Pesquet, který bude prvním francouzským velitelem ISS, se má do kosmu vydat 22. dubna z Floridy na palubě vesmírné lodi Crew-2 Dragon soukromé americké společnosti Space X společně s dalšími třemi astronauty, Američany Megan McArthurovou a Shanem Kimbroughem a Japoncem Akihikem Hošidem.

S Pesquetem na ISS poletí také prvok vápenatka mnohohlavá (Physarum polycephalum). Ve vesmíru potom astronaut organismus oživí a bude dokumentovat „účinky mikrogravitace a záření na jeho vývoj“, uvedlo v březnu francouzské Národní centrum kosmického výzkumu.

Autor: ČTK, bo

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery