Mobilní číslo si k jinému operátorovi přeneslo už milion lidí | E15.cz

Mobilní číslo si k jinému operátorovi přeneslo už milion lidí

Nexus
Nexus
• 

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Možnost změnit mobilního telefonního operátora a ponechat si číslo svého mobilu využilo od doby zavedení přenositelnosti čísla v Česku milion lidí. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to řekl člen představenstva Telefónicy O2 Jakub Chytil. Podle něho zhruba 40 procent z nich byli zákazníci společnosti Telefónica O2. "Jde o zákazníky, kteří nejen odešli, ale zároveň i přišli k naší firmě," dodal.

Možnost změny operátora beze změny čísla mají lidé v tuzemsku od poloviny ledna 2005. „V listopadu vydá Český telekomunikační úřad nové nařízení, které zkrátí přenos čísla ze čtyř na jeden den,“ uvedl v pořadu šéf tohoto úřadu (ČTÚ) Pavel Dvořák. Podle něho ČTÚ zaznamená ročně kolem 2000 stížností na chování operátorů a na 150 tisíc sporů o peněžní plnění.

„Česká republika je jednou z mála zemí v EU, kde je přenositelnost zdarma, jinde se za to musí platit. Druhou věcí jsou obstrukce operátorů, kterými přenositelnost ztěžují,“ poznamenal Dvořák a dodal, že tyto obstrukce ale většinou nejsou v rozporu se zákonem.

Mobilní služby jsou v Česku nejdražší z celé OECD

Chytil v reakci na obvinění, že mobilní operátoři v ČR mají v porovnání se sousedními zeměmi předražené ceny volání, uvedl, že v loňském roce ceny za volání klesly o 11 procent a v letošním roce zatím o pět procent. Podle standardizované metodiky společnost Teligen zveřejněné Hospodářskými novinami například u koše s 300 hovory a 225 SMS totiž vychází Česká republika nejdražší z celé OECD, více než dvakrát nad průměrnou cenou.

Podle Ondřeje Malého z Hospodářských novin je tuzemský trh rozdělen mezi tři stabilní hráče, kteří se vůči sobě zdržují výrazných cenových kroků. Například za 750 korun v rámci standardní nabídky podle něho dostanou u všech tří operátorů, tedy u Vodafone, Telefónicy i T-Mobile přibližně stejně. „Podle našeho názoru jde o to, že operátoři si na tomto území osvojili různé praktiky, které jsme ne vždy schopni sankcionovat,“ dodal Dvořák.

Ceny by mohl snížit vstup virtuálních operátorů

Cenové podmínky by od příštího roku mohla ovlivnit novela zákona o elektronických komunikacích, který umožní prodávat v aukci kmitočty pro vysokorychlostní mobilní sítě. Dosud ČTÚ aukci pořádat nemohl. Umožnit by mohla i vstup virtuálních operátorů, kteří podle Malého jsou běžné v zahraničí. Vládní novelu zákona nyní dostane k projednání Senát.

Novela má také zlepšit a zprůhlednit uzavírání smluv klientů a operátorů. Poskytovatelé připojení k internetu tak například budou muset zákazníky ve smlouvě informovat také o minimální nabízené a garantované kvalitě služby. V praxi to znamená, že operátor bude muset například zákazníka upozornit na to, že i když je nabízená teoretická rychlost připojení vyšší, kvůli technickým omezením může být skutečná rychlost připojení nižší.

Proti vysokým cenám operátorů se na Facebooku vytvořila skupina, která pořádá protesty ve formě vypnutí mobilního telefonu na jednu hodinu. Má přes 100 tisíc příznivců.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah