Muskova Tesla uvažuje o továrně v Rusku. Ropnou velmoc elektromobily nezajímají

Elon Musk před pár dny navštívil staveniště Gigafactory v Německu.

Elon Musk před pár dny navštívil staveniště Gigafactory v Německu. Zdroj: Reuters

Automobilka Tesla by v budoucnu mohla mít závod v Rusku, řekl dnes šéf tohoto amerického výrobce elektromobilů Elon Musk. Prohlásil to na virtuální konferenci, kterou pro ruské studenty zorganizoval Kreml. Musk na ní hovořil na pozvání mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova.

„Myslím, že jsme blízko k přítomnosti Tesly v Rusku, což bude podle mého skvělé,“ řekl Musk, kterého média někdy označují za excentrického miliardáře. „Postupem času chceme závody v dalších částech světa a potenciálně i v Rusku,“ dodal.

Výběr Ruska jako místa pro závod Tesly v blízkém budoucnosti označila agentura Bloomberg za překvapivý. Loni se v této zemi prodalo 5300 ojetých a 700 nových elektromobilů, uvádí analytická společnost Autostat. Rusko jako třetí největší producent ropy na světě teprve začal s budováním infrastruktury pro elektrická auta. Elektromobily mají v Rusku mezi osobními auty podíl 0,2 procenta, uvedl analytik Jevgenij Tyrtov ze společnosti Vygon Consulting.

Tesla nyní buduje nedaleko Berlína svou první továrnu v Evropě. Závod označovaný jako Gigafactory 4 měl začít původně vyrábět letos v létě. V současnosti to podle Muska vypadá spíše na leden příštího roku. Průtahy přičítá německé byrokracii.

Předloni Tesla zahájila výrobu v závodě Gigafactory 3 v Šanghaji, který je její první výrobní továrnou v zahraničí. Letos v lednu výrobce elektromobilů registroval dvě společnosti v Indii. Musk se opakovaně na twitteru zmínil o vstupu do Indie, která je pátým největším automobilovým trhem světa.