Bitcoin, Musk a ekologie: šéf Tesly opět hýbe trhem. Co zamýšlí? | E15.cz

ANALÝZA: Musk se kvůli bitcoinu stává parodií sebe samého. Nejspíš ale dobře ví, co dělá

Jan Vávra

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Muskovi se podařilo alespoň dočasně sestřelit cenu bitcoinu. Možná to nejlepší, co investoři mohou pro klid vlastní duše udělat, je přestat ho sledovat. Vypovídá o tom zatím i cenová akce bitcoinu, který se dlouho nepropadl výrazněji pod 50 tisíc dolarů. Podobně jako minulý růstový cyklus kryptoměn měl svého „maskota“ v podobě Johna McAfeeho, letos se do podobné role dostal právě Musk.

McAfee, zakladatel stejnojmenné kyberbezpečnostní firmy, proslul před čtyřmi roky sázkou, že pokud by bitcoin nestál do roku 2020 milion dolarů, sní v přímém přenosu vlastní přirození. Nestalo se ani jedno. Aktuálně McAfee pobývá ve vazbě kvůli obviněním z daňových úniků, americké úřady ho navíc popotahují kvůli tomu, že měl přes svůj Twitter za úplatu pomoci uměle nafukovat ceny méně rozšířených digitálních mincí. McAfee je přece jen v mnoha ohledech daleko extrémnější případ než Musk, přesto jejich eskapády ukazují, že naivita nemá ve světě kryptoměn a sociálních sítí místo.

Elon Musk stačil během několika měsíců nakoupit bitcoiny za 1,5 miliardy dolarů do firemní rozvahy Tesly, začít přijímat platby kryptoměnou za auta, pomoci vypumpovat bitcoin nad rekordních 60 tisíc dolarů, aby pak jeho následným částečným odprodejem vydělala víc než na elektromobilech.

Následovalo přitakání šéfovi Twitteru Jacku Dorseymu, že těžba dominantní kryptoměny podporuje rozvoj „zelené“ energetiky, aby o tři týdny později Musk deklaroval, že si od bitcoinu dává z environmentálních důvodů odstup. Přijímat bitcoinové platby začne Tesla údajně zase až v momentě, až prý dolování digitální přejde na udržitelnější zdroj energie.

Tady by mohl text teoreticky skončit, protože výše uvedený výčet událostí lehce působí jako řetězec protimluvů, který Muskovy byť třeba sebelépe míněné byznysové kroky poněkud diskredituje.

Pak by držitelům kryptoměn stačilo jen odhlásit Twitter Elona Muska ze sledování a měli by klid. Jenže to by bylo příliš jednoduché. O peníze nikdy nejde až v poslední řadě a bylo by naivní předpokládat, že si toho mimořádně nadaný inženýr a vizionář není vědom. Neuškodí si proto zkusit načrtnout pár scénářů, které by mohly pomoci vydělat i někomu jinému než šéfovi Tesly.

Připomeňte si, jak funguje těžba bitcoinu a jak velké environmentální riziko představuje:

Ačkoliv je třeba zdůraznit jejich čistě spekulativní povahu, jen těžko se lze podobným úvahám vyhnout: Muskova vyjádření nejen kvůli pumpování parodického dogecoinu přece jen (stále ještě) slouží jako jeden z nejdůležitějších hybatelů současných finančních trhů.

Musk zmínil, že pro platební účely hledá kryptoměnu, která spotřebuje na svůj chod jen zlomek toho co bitcoin. Twitterem okamžitě začaly kolovat dohady, zda půjde třeba o blockchain nové generace Cardano. V jeho případě, podobně jako v budoucnu u Etherea, by mělo k podílení se na potvrzování transakcí stačit jen vlastnit předem stanovené nemalé množství kryptoměny.

Zcela by tak vypadla role takzvaných těžařů, kteří nakupují výkonný a energeticky náročný hardware k tomu, aby pomohli se zabezpečením chodu transakční sítě kryptoměny. A samozřejmě – cena Muskovy nové „ekologické“ vyvolené mince by nejspíš vzrostla ještě mnohem brutálněji než bitcoin během letošní zimy.

Zajímavé ale na Muskově sdělení je také to, že nevylučuje opětovnou změnu postoje. Fungování bitcoinu se může stát prokazatelně ekologičtější poměrně brzy a snadno. Bitcoinové platby fungují nejen díky těžbě, ale poměrně krátce i přes sekundární vrstvu Lightning Network (LN), která dobu potvrzování transakcí a poplatky za platbu smršťuje na sekundy a haléře.

Také platby přes LN zjednodušeně řečeno nepotřebují ke svému fungování minery. S ohledem na Muskovy twitterové veletoče nelze proto vyloučit ani to, že za měsíc oznámí řešení ekologické stopy bitcoinu – stačí víc používat LN. Je jasné, co by takové oznámení udělalo s cenou nejrozšířenější kryptoměny.

Faktem ale podle všeho je, že se elektroautomobilka chystá vstoupit do nového ekobyznysu. Jak vzápětí po Muskově tweetu informovala agentura Reuters na základě svých zdrojů, Tesla si chce sáhnout na peníze z amerického vládního programu na podporu biopaliv.

Jak přesně by z něho měla profitovat, není v tuhle chvíli jasné. Kromě snahy o zlepšení vlastního zeleného PR ale přece jen rozšiřující se záběr Muskova byznysu může souviset s kryptoměnami i jinak.

Pokud by Tesla, nabízející mimo jiné domácí elektrobaterie nebo fotovoltaické panely na střechy domů, například dokázala umožnit zákazníkům snadno převést přebytečnou „čistou“ energii na těžbu bitcoinu, celá problematika neekologičnosti digitální měny by získala jiné kontury.

V neposlední řadě lze namítnout, že Muska třeba zkrátka jeho tweetování podněcující řady spekulací a vyhrocených reakcí prostě jenom tuze baví a veškeré byznysové spekulace představují naopak jen zábavu novinářů. To by ale současně Musk nesměl zmínit, že nakoupené bitcoiny vlastně rozprodávat nechce.

Jsou pro vás kryptoměny stále poměrně neznámým polem? Podívejte se na telegrafické vysvětlení, jak funguje bitcoin:

Kryptoměny

Bitcoin Ethereum Ripple Litecoin Bitcoin cash

Bitcoin je dnes téměř synonymem pro pohádkové zbohatnutí, díky čemuž o kryptoměnách slyšel už snad každý. Kdo chce ale do kryptoměn vložit peníze, měl by si napřed zodpovědět řadu praktických otázek. Do jakých „mincí“ investovat a proč kryptoměnám (ne)věřit? Vyplatí se je těžit, na jaké burze obchodovat a kde bitcoiny či jiné digitální valuty uchovávat? A jakou budoucnost lze vůbec kryptoměnám předpovídat?

Kurz bitcoinu, Kurzy dalších kryptoměn, Kryptoměny a daně, Blockchain, Jak těžit bitcoiny, Jak koupit a prodat bitcoin, Poradna, Halving, Dogecoin

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video