Nvidia sahá po hodnotě bilion dolarů | e15.cz

Nvidia se veze na vlně umělé inteligence, jako první čipová firma se blíží hodnotě bilion dolarů

Akcie Nvidie strmě rostou
Akcie Nvidie strmě rostou
• 
ZDROJ: Reuters

bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Boom generativní umělé inteligence žene vzhůru akcie technologické společnosti Nvidia. Jejich hodnota vylétla o 28 procent poté, co čtvrtletní výsledky hospodaření firmy překonaly už tak vysoká očekávání analytiků. Padnout může i rekord v růstu hodnoty, dosud držený Applem.

Zisk společnosti Nvidia v letošním prvním čtvrtletí poskočil o 26 procent na dvě miliardy dolarů, tržby stouply skoro o pětinu na 7,2 miliardy dolarů. Wall Street v průměru očekávala mnohem slabší růst.

„Počítačový průmysl prochází dvěma souběžnými revolucemi – zrychlováním výpočetní techniky a příchodem generativní umělé inteligence,“ uvedl v prohlášení Jensen Huang, generální ředitel Nvidie. „Společnosti závodí v tom, jak aplikovat generativní umělou inteligenci do každého produktu, služby a obchodního procesu,“ dodal. Právě na čipy pro generativní umělou inteligenci, tedy tu, která dokáže vytvářet nový obsah jako text nebo obraz na základě zadání od uživatele, pohánějící jazykové modely jako ChatGPT nebo Bard, se Nvidia zaměřuje.

Video se připravuje ...
Jazykový model ChatGPT je hitem. Umělá inteligence umí stvořit přirozený text

Akcie Nvidie od začátku roku posílily o 110 procent. Nyní mají našlápnuto k tomu, aby se za den zvýšila hodnota společnosti o 210 miliard dolarů na 970 miliard dolarů. Nvidia by tak překonala rekord v jednodenním růstu americké společnosti, který dosud držel Apple s růstem hodnoty o 191 miliard dolarů, dosaženým loni 10. listopadu.

„Neexistuje žádný lepší ukazatel kolem poptávky po AI…, než je základní příběh Nvidie,“ cituje CNN Dana Ivese, analytika společnosti Wedbush. „Považujeme Nvidii za srdce a plíce AI revoluce,“ dodal.

Analytici nyní rychle přepisují své odhady cílových cen akcií Nvidie. Od začátku roku se průměrná cílová cena na akcii zdvojnásobila, píše agentura Reuters. Ty nejoptimističtější analytici ze společnosti Rosenblatt Securities a banky HSBC nyní očekávají, že akcie Nvidie dosáhnou hodnoty 600 dolarů, což by firmu ocenilo na 1,48 bilionu dolarů. Nvidia by tak překonala Amazon, nyní čtvrtou nejhodnotnější americkou firmu.

Autor: bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah