O soukromé údaje z Twitteru prý nejvíc žádaly americké úřady | E15.cz

O soukromé údaje z Twitteru prý nejvíc žádaly americké úřady

Twitter, ilustrační foto
Twitter, ilustrační foto
• 
ZDROJ: skipprichard.com

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Americká policie stála za drtivou většinou žádostí o poskytnutí soukromých informací o uživatelích sociální sítě Twitter. Internetová společnost to uvedla ve zprávě za první pololetí letošního roku. Celkem Twitter v období od 1. ledna do 30. června přijal 849 žádostí o uživatelské informace od vlád po celém světě. Z toho 80 procent, tedy 679, prý pocházelo z USA, kde byly nejčastěji podány v rámci trestního řízení.

Na druhém místě skončilo Japonsko, kde policie podala 98 žádostí. Jedenáctkrát chtěly informace o uživatelích Twitteru vědět úřady ve Velké Británii a stejný počet žádostí údajně podala i kanadská policie.

Internetové sítě jako Twitter sloužily k rychlé a anonymní mobilizaci prodemokratických sil a ke koordinaci protivládních protestů během loňských protivládních povstání na Blízkém východě nebo při vlně protestních akcí pořádaných protikapitalistickým hnutím Okupujte v řadě amerických měst. Internetová společnost je však stále častěji zatahována do trestního řízení.

Informace o vládních žádostech týkajících se uživatelských údajů podle agentury Reuters zveřejnil vůbec poprvé. V pondělní zprávě mimo jiné uvedl, že šestkrát za posledních půl roku vlády žádaly odstranění vzkazů (tweetů), které narušovaly soudní příkazy nebo místní zákony.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah