Xerox odstoupil od plánu na převzetí výrobce notebooků HP | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Obchod za miliardy padl. Xerox nepřevezme výrobce notebooků HP

ČTK, vku

Americký výrobce tiskáren a kopírek Xerox upustil od snahy převzít za 35 miliard dolarů (875 miliard korun) výrobce počítačů HP. Oznámení Xeroxu přichází poté, co firma na začátku března odložila schůzku s akcionáři HP, aby se zaměřila na zvládnutí pandemie onemocnění způsobeného koronavirem.

Rozhodnutí je vítězstvím pro společnost HP, která převzetí odmítala. Je také ranou pro investora Carla Icahna, který vlastní velké podíly v obou firmách a který usiloval o jejich sloučení.

„I když je tento krok zklamáním, upřednostňujeme zdraví, bezpečnost a pohodu našich zaměstnanců, zákazníků, partnerů a dalších akcionářů a naši širší odpověď na pandemii nad všemi dalšími úvahami,“ uvedl Xerox v prohlášení.

Firma podle agentury Reuters dodala, že sloučení obou firem by přineslo dlouhodobé finanční a strategické výhody a je možné, že svou snahu obnoví, až se podaří koronavirovou krizi zvládnout.

Xerox vyrábí především velké tiskárny a kopírky a většina jeho příjmů pochází z jejich pronájmu podnikům a z následné údržby. HP, který patří mezi největší producenty počítačů na světě, prodává zejména menší tiskárny a potřeby pro jejich provoz.

Obě firmy se nyní potýkají s negativními důsledky poklesu potřeby tištěných dokumentů a pracují na snižování nákladů. Fúze by mohla otevřít nové možnosti úspor.

Xerox poprvé předložil nabídku na převzetí HP v listopadu, když urovnal spor s firmou Fujifilm Holdings související s jejich společným podnikem a snahou o jejich spojení. HP však nabídku odmítal, považoval ji za podhodnocenou a zpochybnil také očekávané snížení nákladů ze spojení, které Xerox stanovil na dvě miliardy dolarů.

Xerox přihazuje. Za výrobce notebooků HP nabízí 35 miliard dolarů

HP odmítl nabídku na převzetí Xeroxem. Chce dostat víc

Autor: ČTK, vku
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!