Olympus může být v roce 2015 bez peněz, píší v Japonsku | E15.cz

Olympus může být v roce 2015 bez peněz, píší v Japonsku

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Japonské společnosti Olympus by mohla v roce 2015 dojít hotovost i veškeré finanční rezervy. Informoval o tom japonský ekonomický list Nikkei. Firmou nyní otřásá skandál se zatajováním ztrát z investic. Dosavadní vyšetřování ukazuje, že se Olympus dopouštěl protizákonných transakcí více než 20 let.

Vedení společnosti se v pátek setkalo se svými věřiteli, aby je ujistilo, že začátkem května představí nový obchodní plán, který by měl situaci ve firmě stabilizovat. Největší věřitel Olympusu společnost Sumitomo Mitsui Banking Corp podle Nikkei souhlasila s tím, že bude výrobce fotoaparátů a dalších elektronických zařízení nadále podporovat.

Bez dlouhodobých úvěrů by se finanční rezervy Olympusu propadly až na 2,36 miliardy dolarů na konci března 2013 a o rok později dokonce na polovinu této částky. V roce 2015 by se pak firma ocitla bez rezerv.

Nesrovnalosti v Olympusu se dostaly na veřejnost poté, co byl v říjnu odvolán z funkce generální ředitel podniku Michael Woodford. Ten obvinil správní radu Olympusu, že ho odvolala, neboť prošetřoval údajné nestandardní platby související s akvizicemi.

Činnost společnosti, která vznikla v roce 1919 jako výrobce mikroskopů, nyní vyšetřují japonská policie a prokuratura. Případem se zabývá i americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) a britský Úřad pro vyšetřování vážných podvodů (Serious Fraud Office).

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah