Soud: Facebooku lze nařídit smazat urážlivé příspěvky | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

Přelomový rozsudek: Facebooku lze nařídit smazat urážlivé příspěvky napříč sítí

ČTK

Soudy v Evropské unii mohou společnosti Facebook nařídit, aby napříč svou sociální sítí po celém světě smazala takové příspěvky uživatelů, které jsou v rozporu se zákonem. Týká se to i urážlivých komentářů podobných původnímu příspěvku. Dnes o tom rozhodl Soudní dvůr Evropské unie.

Soudní dvůr se zabýval případem bývalé předsedkyně rakouských Zelených Evy Glawischnigové-Pieszczekové. Ta se domáhala, aby Facebook odstranil příspěvek, který ji podle soudního rozsudku urážel a očerňoval a který mohl vidět každý uživatel této sociální sítě.

Podle Soudního dvora EU společnosti jako Facebook podle unijní směrnice o elektronickém obchodu nenesou odpovědnost za informace, které na ně uživatelé ukládají, pokud se Facebook nedozvěděl, že jsou v rozporu se zákonem. To však nebrání tomu, aby Facebook dostal nařízeno ukončit protiprávní jednání a takové informace odstranit nebo zamezit v přístupu k nim.

Právní zástupkyně Glawischnigové-Pieszczekové rozsudek podle agentury APA označila za milník v boji proti nenávisti na internetu.

Snažím se změnit svět k lepšímu, říká spoluzakladatel a ředitel Liftaga Ondřej Krátký
Jan Punčochář si U Matěje plní sen. Akcionáře vyšel na desítky milionů, vyčísluje šéfkuchař
Dron E15: V lomu ČSA zbývají poslední miliony tun uhlí. Pak rypadla zmlknou

 

 

 

 

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!