Prodej počítačů dál klesá, nedaří se ani Applu | E15.cz

Vše o designu

Vše o designu Vstoupit do speciálu

Prodej počítačů dál klesá, nedaří se ani Applu

Prodej počítačů dál klesá, nedaří se ani Applu
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Bill Hinton / Getty images

ČTK

Celosvětový prodej počítačů ve třetím čtvrtletí pokračoval v poklesu a snížil se již dvanácté čtvrtletí za sebou. 

Přispěl k tomu hlavně propad ve Spojených státech, uvedla výzkumná společnost Gartner. Celkem bylo ve třetím čtvrtletí dodáno na trh 67 milionů počítačů, o 3,6 procenta méně než před rokem.

Prodej v Japonsku, Latinské Americe, Evropě a na Blízkém východě a v Africe vykázal známky stabilizace. Prodej v Americe se však popadl o 10,3 procenta na 14,7 milionu kusů a pokles zaznamenal již čtvrté čtvrtletí za sebou.

CCleaner jsme koupili už napadený hackery, říká generální ředitel Avastu

"Slabší prodej v souvislosti s návratem do škol byl další známkou toho, že tradiční hlavní pohon spotřebitelské poptávky po počítačích již není efektivní," uvedl analytik Gartner Mika Kitagawa. "Podnikatelská poptávka po počítačích je stabilní v USA, ale poptávka by mohla klesnout mezi malými a středně velkými podniky kvůli zvýšení cen způsobenému nedostatkem součástek." Výrobci se potýkají s nedostatkem čipů DRAM, což zvyšuje ceny součástek a má dopad na dodávky počítačů.

Z velkých výrobců počítačů se podařilo vykázat růst jen firmě HP, jejíž prodej se zvýšil o 4,4 procenta na 14,95 milionu kusů. Zájem o počítače HP se zvýšil již páté čtvrtletí a podíl firmy na trhu činí 21,8 procenta. Čínské firmě Lenovo klesl prodej o 1,5 procenta na 14,36 milionu a její podíl na trhu činil 21,4 procenta.

Spor Intelu s Evropskou unií spěje ke konci, kauza se může stát významným precedentem i pro Google

Dodávky počítačů Mac firmy Apple se snížily o 5,6 procenta na 4,6 milionu. Podíl firmy na trhu se proti loňskému třetímu čtvrtletí snížil o 0,1 procentního bodu na 6,9 procenta, napsal list Financial Times.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!