Režisér Jiří Svoboda odešel z kolegia generálního ředitele ČT | E15.cz

Režisér Jiří Svoboda odešel z kolegia generálního ředitele ČT

Česká televize
Česká televize
• 
ZDROJ: E15 Anna Vackova

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Režisér Jiří Svoboda opustil funkci člena kolegia generálního ředitele České televize. Uvedl, že nemůže nadále spojovat své jméno se současným vývojem ČT. Pokládá jej za neslučitelný s představami, které má o veřejnoprávní kulturní instituci. Kritizoval zejména výběrové řízení na vedoucí tvůrčích producentských skupin. Generální ředitel ČT Petr Dvořák v reakci uvedl, že se Svobodovým názorem na výběrové řízení nesouhlasí.

Dvořákova organizační opatření, která začala platit od letošního ledna, podle Svobody zavedla tuhý centralismus v řízení. Rozhodování o tvorbě a osobní odpovědnost byla znovu nahrazena neprůhledným systémem hodnotitelů, uvedl Svoboda.

„Zdůrazňuji, že se vyjadřuji výhradně k oblasti hrané tvorby, procesu její iniciace a řízení, kde se cítím být kompetentní,“ sdělil. Návrat k systému tvůrčích skupin, jak působily za bývalého ředitele ČT Iva Mathé, se podle něj stal jen fikcí. ČT vybrala 14 nových šéfů tvůrčích producentských skupin v polovině března, svých funkcí by se měli ujmout k 1. dubnu. Systém tvůrčích skupin v ČT nahradí nynější redakční systém.

Svoboda uvedl, že personální obsazení funkcí takzvaných kreativních producentů nenaplnilo očekávání, že se bude jednat o nesporné umělecko-kritické autority. „Zejména pak v případech, kdy jde o lidi dlouhá léta pracující v komerční televizi na pořadech intelektuálně i esteticky pokleslých, se nabízí předpoklad, že ČT bude uvažovat o natáčení sitcomů, soap (mýdlových) oper a nekonečných seriálů, které jsou doménou komerčních televizí,“ upozornil Svoboda.

„Jiřího Svobody si jako tvůrce vážím, ale s jeho názorem ohledně výběrového řízení na šéfy tvůrčích producentských skupin a dalšího směřování tvorby České televize, který dnes prezentoval v médiích, nesouhlasím,“ uvedl v tiskové zprávě Dvořák. Dodal, že je mu líto Svobodova odsudku způsobu vedení výběrového řízení, které se přitom ČT snažila provést co nejotevřeněji, a proto do hodnotících komisí přizvala i členy profesních organizací.

Jako scénárista a režisér je Svoboda podepsán například pod filmy jako Sametoví vrazi, Zánik samoty Berhof nebo psychologické drama Skalpel, prosím!. Je bývalý poslanec Federálního shromáždění a bývalý předseda KSČM.

Dvořák sestavil kolegium, se kterým diskutuje o strategii rozvoje ČT, letos v lednu. Jeho členy jsou Mathé, někdejší programový ředitel ČT Jiří Pittermann, politický komentátor Jefim Fištejn a mediální analytik Milan Šmíd.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah