Ruské firmy upadly v nemilost. Přesto platí tučné daně, u JetBrains jsou to stamiliony | E15.cz

Ruské firmy upadly v nemilost. Přesto platí tučné daně, u JetBrains jsou to stamiliony

Kanceláře JetBrains v Petrohradu
Kanceláře JetBrains v Petrohradu
• 
ZDROJ: JetBrains

Jan Sedlák

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Rusko a jeho podnikatelé nemají kvůli válce na Ukrajině minimálně u části tuzemské populace dobré jméno. Některé společnosti přitom odvádějí vysoké částky do českého státního rozpočtu. Například IT společnost JetBrains loni podle účetní závěrky zaplatila na dani z příjmu 727 milionů korun, rok předtím to byla téměř miliarda. Podnik se tak řadí mezi největší plátce daní v Česku.

Jednoznačně největší daň z příjmu v roce 2021 podle údajů Finanční správy ČR zaplatila Škoda Auto, která státu poslala 4,5 miliardy. Nad tři miliardy se dostala Česká spořitelna. Generali a ČSOB odvedly každá přes dvě miliardy. T-Mobile, O2 a ČEZ Distribuce jsou na miliardě a půl a Avast zaplatil 1,1 miliardy. JetBrains loni byla na úrovni společností, jako jsou Cetin či Net4Gas, tedy kolem dvacátého místa.

Ruští oligarchové: Kdo je Putinovi nejblíže?

Video se připravuje ...
.

Původem ruský podnik v Česku platí daně díky své centrále sídlící v Praze od roku 2002. Většina ze zhruba 1900 zaměstnanců dosud pracovala zejména v Rusku. Pražské kanceláře se zabývají veškerými korporátními aktivitami včetně financí, duševního vlastnictví a podobně. Součástí je i vývojový tým.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.

Vyzkoušet za 1 Kč

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newslettery