Samoučicí britský systém Darktrace hledá kyberútoky i v Česku | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Samoučicí britský systém Darktrace hledá kyberútoky i v Česku

Jan Pavec

Jan Pavec

Návštěvy neobvyklých stránek v podezřelou hodinu či nestandardní e-mailová komunikace. I tyto projevy kvůli odhalování bezpečnostních hrozeb monitoruje v síti českého výrobce datových center Altron od dubna nový systém.

Využívá přitom technologii britské kyberbezpečnostní společnosti Darktrace, kterou českým zákazníkům dodává firma Auris. Hodnotu kontraktu nechtěly společnosti komentovat.

Altron si nechal nainstalovat britskou samoučicí technologii do sítě ve svém sídle v pražském Braníku. „V rámci naší infrastruktury je to kompletní,“ uvedl ředitel marketingu Altronu Jan Rezek.

Systém začal testovat také pražský Institut klinické a experimentální medicíny. „Síť v IKEM přenáší denně enormní objemy dat různého původu v řádu terabytů,“ vysvětluje mluvčí Veronika Velcová. „V případě nemocnice a výzkumného pracoviště se jedná o klíčovou infrastrukturu nutnou pro provoz. Již nestačí jen jednou denně prohlédnout logy uživatelů, ale je potřeba mít určité informace k dispozici on-line a částečně vyhodnocené.“

„Hackery lze poznat podle toho, že se chovají neobvyklým způsobem. I malé týmy s nevelkými zkušenostmi tak mohou dosáhnout kyberbezpečnosti na úplně nové úrovni, aniž by vše dělaly manuálně,“ uvedl technologický ředitel Darktrace Dave Palmer. V jeho firmě působí mnoho lidí se zkušenostmi z bezpečnostních služeb. Palmer sám pracoval pro britské bezpečnostní služby GCHQ a MI5.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!