Samsung podle jihokorejského soudu neokopíroval iPhone | E15.cz

Samsung podle jihokorejského soudu neokopíroval iPhone

Samsung dle jihokorejského soudu neokopíroval iPhone
Samsung dle jihokorejského soudu neokopíroval iPhone
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Jihokorejský výrobce elektroniky Samsung Electronics neokopíroval vzhled mobilního telefonu iPhone amerického konkurenta Apple. Vyplývá to podle agentury AP z dnešního rozhodnutí soudu v Jižní Koreji. Soud rovněž dospěl k závěru, že firmy Apple a Samsung vzájemně porušily některé své patenty.

Oběma podnikům vyměřil menší pokuty a zakázal prodej některých jejich produktů na jihokorejském trhu. Obě společnosti však nyní čekají na rozhodnutí poroty v důležitějším patentovém sporu ve Spojených státech.

Apple podle jihokorejského soudu porušil dva patenty Samsungu. Musí proto z jihokorejského trhu stáhnout telefony iPhone 3GS a iPhone 4 i tablety iPad 1 a iPad 2. Samsung podle soudu porušil jeden patent Applu, takže musí v Jižní Koreji ukončit prodej telefonů Galaxy S2 a některých dalších produktů. Apple má Samsungu zaplatit jako odškodné 40 milionů wonů (700 tisíc korun), zatímco Samsung Applu 25 milionů wonů, napsaly agentury AP a Reuters.

iPHone 4 Autor: Profimedia.cz
iPhone 4

Soud: iPhone a Galaxy S jsou odlišné

Soud dnes upozornil na rozdíly v designu mezi telefony iPhone a Galaxy S. „Vzhledem k tomu, že prostor pro velké designové změny u telefonů s dotykovým displejem je obecně omezený a že Samsung odlišil své produkty třemi tlačítky na přední straně a použil jiný design u kamer a na bocích, mají tyto dva produkty odlišný vzhled,“ uvedl soud. Apple loni obvinil Samsung, že „otrocky“ kopíruje jeho přístroje iPhone a iPad.

Podle právních expertů je rozhodnutí jihokorejského soudu příznivější pro Samsung. „Je to v zásadě vítězství Samsungu na domácím území,“ uvedl jeden z patentových právníků. V klíčovém soudním procesu ve Spojených státech požaduje Apple po Samsungu zhruba 2,5 miliardy dolarů (50 miliard korun) za to, že údajně okopíroval technologii k telefonům iPhone a tabletům iPad. Apple také žádá, aby Samsung přestal na americkém trhu prodávat své nejúspěšnější modely chytrých telefonů a tabletů.

Také čtěte:

Samsung ale přešel do protiútoku a po Applu požaduje zaplatit 399 milionů dolarů (osm miliard korun) za to, že při vývoji iPhonů a iPadů údajně použil technologii Samsungu, aniž za ni řádně zaplatil. Spor, který nyní porota u soudu v kalifornském San José posuzuje, patří v odvětví vyspělých technologií jednoznačně k největším právním bitvám v historii. Pokud Apple se svými požadavky uspěje, přiznaná výše odškodného bude největší, jaké se kdy v patentovém sporu v USA dosáhlo.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah