Slovak Telekom zneužíval postavení na trhu, potvrdil soud EU. Pokutu mu ale snížil | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Slovak Telekom zneužíval postavení na trhu, potvrdil soud EU. Pokutu mu ale snížil

Slovak Telekom zneužíval postavení na trhu, potvrdil soud EU. Pokutu  mu ale snížil
Deutsche Telekom
• 
ZDROJ: profimedia

ČTK

Druhý nejvyšší soud EU částečně zmírnil pokuty uložené společnostem Slovak Telekom a její mateřské Deutsche Telekom i samotné německé společnosti za pětileté zneužívání dominantního postavení na slovenském trhu. Potvrdil však předchozí rozhodnutí Evropské komise, že podnik vytvořený firmami Slovak Telekom a Deutsche Telekom zneužil své postavení na trhu. Vyplývá to z prohlášení Tribunálu.

Podle rozhodnutí EK měly Slovak Telekom a její mateřská Deutsche Telekom za více než pětileté zneužívání dominantního postavení na trhu v letech 2005 až 2010 zaplatit pokutu 38 838 000 eur (přes miliardu korun). Tribunál uvedl, že EK se nepodařilo plně prokázat sporné chování firem před 1. lednem 2006, a snížil proto pokutu na 38 061 963 eur.

Deutsche Telekom navíc samostatně dostal ještě druhou pokutu přesahující 31 milionů eur. Ta byla udělena s cílem zajistit dostatečně odrazující účinek a také trestat opakované zneužívání dominantního postavení na trhu. Tribunál tuto pokutu snížil na 19,03 milionu eur. Odůvodnil to tím, že v tomto případě nelze pro výpočet dodatečné pokuty vycházet z celkového obratu německé skupiny, když se jedná o činnost její dceřiné společnosti.

Evropská komise hloubkové šetření Slovak Telekomu zahájila v dubnu 2009, německou firmu prověřovala od prosince následujícího roku. Už v roce 2012 dala komise najevo, že Slovak Telekom svými vysokými velkoobchodními cenami znemožňoval alternativním operátorům ziskové podnikání v oblasti širokopásmových služeb. Udělení pokuty oznámila EK v roce 2014 s odůvodněním, že dospěla k závěru, že Slovak Telekom svým konkurentům odmítl poskytovat přístup k účastnickému vedení a uplatňoval politiku stlačování marže.

Slováčka v čele CETIN nahradí exšéf O2 Slovakia Juraj Šedivý
T-Mobile dostal půlmilionovou pokutu od Českého telekomunikačního úřadu

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!