Tablet Samsungu má v Německu stop. Je to kopie iPadu, potvrdil soud | E15.cz

Tablet Samsungu má v Německu stop. Je to kopie iPadu, potvrdil soud

Patentový spor Samsung x Apple
Patentový spor Samsung x Apple
• 

ČTK, krb

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Samsung nebude smět prodávat v Německu svůj nejnovější počítačový tablet Galaxy. Soud v západoněmeckém Düsseldorfu dnes definitivně potvrdil zákaz, který předběžně vydal již na konci srpna. Vyhověl tak námitkám amerického konkurenta Apple, že jihokorejská firma okopíroval jeho populární tablet iPad. Podle agentury DPA nesmí německá divize Samsungu tablety vykazující podobnost s iPady nabízet dokonce v celé Evropě. Zda se jihokorejská společnost odvolá, není zatím známo.

Podle předsedající soudkyně se Samsung při konstruování tabletu dostatečně vizuálně neodlišil od produktu Applu. Poukázala přitom na stejné přístroje od firem Asus a Toshiba, které podle ní dokazují, že je to možné. Zástupci Samsungu argumentovali studiemi tabletů společnosti, která byly zveřejněny ještě před registrací designových prvků iPadu. Soudkyni však nepřesvědčili.

Jihokorejské mateřské firmě proto zakázala v Německu prodávat tablety, který vykazují podobnosti s konkurenčními zařízeními od Applu, pod něž spadá pravoúhlý formát se zaoblenými rohy a zakulacenou zadní částí. Pro německou dceřinou společnost Samsungu tento zákaz platí celoevropsky. Německý předběžné opatření původně platilo také ve většině zemí Evropské unie. Kvůli právním nejasnostem ho ale tamní justice později omezila jen na Spolkovou republiku.

Jihokorejský výrobce kvůli tomu nemohl představit svou novinku na prestižním berlínském veletrhu elektroniky IFA, který skončil tento týden. Z něj po dalším rozhodnutí düsseldorfského soudu musel stáhnout i svůj tablet Galaxy Tab 7.7, vůči němuž má Apple stejné výhrady jako k jeho větší obdobě. Podle DPA se popis soudem zakázaných prvků hodí i na tento model.

Apple se prý snaží žalobami na konkurenty zabránit vzestupu OS Android od Googlu

Americká společnost tvrdí, že ploché přenosné počítače od Samsungu svým vzhledem porušují registrovaný design iPadů, který si Apple nechal v Evropě patentovat v roce 2004. Právní pře v Německu je jen jednou z řady, kterou oba přední výrobci komunikační a zábavní techniky v rámci konkurenčního boje ve světě vedou. Apple už dříve Samsung ze stejných důvodů zažaloval v USA, v Austrálii nebo naposledy v Japonsku. Jihokorejská firma odpověděla sérií protižalob. Celkem vedou obě firmy podle DPA v současnosti 19 soudních sporů.

Ty další se týkají i technického vybavení a softwaru tabletů a chytrých mobilních telefonů. Podle expertů to souvisí s nástupem internetového gigantu Google do tohoto odvětví, neboť konkurenti Applu vybavují své přístroje převážně jeho operačním systémem Android.

Autor: ČTK, krb

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah