V USA vyroste město bez obyvatel: sloužit bude k pokusům

V Novém Mexiku vyroste město pro testování moderních technologií

V Novém Mexiku vyroste město pro testování moderních technologií Zdroj: CITE

V Novém Mexiku vyroste za miliardu dolarů (19,5 miliardy korun) město duchů. Na 40 kilometrech čtverečních zde organizace CITE vystaví město s veškerým vybavením, v němž budou vědci testovat nejmodernější technologie, aniž by komplikovali život obyvatelům. Neočekává se totiž, že by se do města někdo nastěhoval, uvedla agentura AP.

CITE označuje připravovaný projekt za první „chytré město“ na světě. Vědci by zde měli pracovat na vývoji inteligentních systémů pro řízení dopravy, nové generace bezdrátových sítí nebo praček, které podle vloženého prádla samy rozhodnou, jak s ním zacházet.

Vědci chtějí město využít i pro zkoušení technologií, které by v osídlených oblastech komplikovaly tamním obyvatelům život. Na ulicích se tak budou například testovat inteligentní auta, která jezdí bez řidiče i bez dálkového řízení.

V Novém Mexiku vyroste město pro testování moderních technologiíV Novém Mexiku vyroste město pro testování moderních technologií | CITE

„Jediné, co tu nebudeme dělat, jsou destruktivní věci, například vyhazování něčeho do vzduchu. Aspoň doufám,“ uvedl ředitel projektu Bob Brumley.

Pro připravované město posloužilo jako vzor město Rock Hill v Jižní Karolíně. V Novém Mexiku tak vznikne jeho replika, a to včetně směsi historických i nových budov či dálnic, které kolem Rock Hillu procházejí. Všechny domy v novém městě budou plně vybaveny i přívody vody a elektřiny, jako by mělo obyvatele, ačkoli lidem určeno nebude.