Válka pokračuje: Apple vyhrál soudní spor proti HTC | E15.cz

Válka pokračuje: Apple vyhrál soudní spor proti HTC

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: iPhonemania.cz

Ruslan Botsyurko, Mobilmania.cz

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Pokud byl letošní rok 2011 něčím ve sféře chytrých telefonů a tabletů typický, pak to byly nekonečné patentové války, do kterých se angažoval především Apple. Vyhrocené slovní souboje probíhaly i mezi příznivci jablečné společnosti a zbytkem světa, tedy většinou fanoušky Androidu; jedni tvrdili, že se Apple soudí jen kvůli reklamě a nemá podstatné důvody, druzí se hájili tím, že firmy jako Samsung okatě kopírovaly design jablečných produktů a soudní trest si zasloužily.

Nenechte se ale zmást minulým časem, válečná sekera zatím zdaleka nebyla zakopána. Ba naopak, nedávno se konalo soudní jednání, při kterém Apple žaloval tchajwanského giganta HTC za porušení některých jeho patentů a skutečnost je taková, že soud vyhrál. HTC si odneslo zákaz prodeje modelů Evo 4G, Droid Incredible, Aria a T-Mobile G2 ve Spojených státech. Tento ban vejde v platnost 19. dubna 2012, což má zajistit HTC čas na to, aby podnikli patřičné organizační kroky. Po tomto termínu se do USA zmíněné modely budou moci oficiálně dostat pouze v rámci výměny při reklamaci, a to pouze do 19. prosince 2013.

Zajímá vás o čem že se tyto dvě společnosti přely? Ve hře bylo několik patentů, jeden z nich nese kódové označení #5,946,647, byl registrován roku 1999 a obecně pojednává o zařízení, které v digitálním textu pátrá po údajích, jako jsou telefonní čísla a umožňuje další interakci, jako například vytočení nalezeného čísla. Android rozhodně není jediný operační systém, který tuto funkci podporuje, avšak po formální stránce měl Apple právo žalovat HTC za porušení tohoto patentu žaloba u soudu obstála. společnost HTC se k situaci vyjádřila takto:

„Jsme potěšeni, že komise zamítla žalobu ohledně porušení patentů '721 a '983, stejně tak co se týče patentu *263 a částečně i '647. Zatímco jsme zklamaní z toho, že přesto uznali narušení dvou bodů patentu '647, jsme ale dobře připraveni na tuto variantu a naši designeři již připravili alternativní řešení v kauze patentu '647. Jedná se o zanedbatelnou vlastnost uživatelského rozhraní a HTC tuto funkci brzy odstraní ze všech svých telefonů“.

Společnost Apple se vyjádřila velice stručně, avšak výstižně:

„Myslíme si, že konkurenční boj je zdravý, nicméně konkurence by se měla spíše zabývat vývojem vlastních technologií, a ne krást ty naše“.

Co z toho plyne pro nás koncové uživatele? Pokud se spor dále nevyostří, HTC se zřejmě šalomounsky vyhne zákazu prodeje zmíněných zařízení tím, že odstraní inkriminovanou funkci. Uživatelé Androidu tak zřejmě přijdou o možnost vytočit si telefonní číslo z webu či textové zprávy, tato oběť je ale relativně zanedbatelná vůči původnímu soudnímu trestu.

Autor: Ruslan Botsyurko, Mobilmania.cz

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah