Vítězství Applu: tablety Galaxy od Samsungu se zatím v EU prodávat nebudou | E15.cz

Vítězství Applu: tablety Galaxy od Samsungu se zatím v EU prodávat nebudou

Apple
Apple
• 

ČTK, krb

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Americká společnost Apple prosadila u německého soudu dočasný zákaz prodeje počítačových tabletů Galaxy Tab od jihokorejského konkurenta Samsung Electronics v Evropské unii s výjimkou Nizozemska. Apple tím zaznamenal druhé velké vítězství v globálním sporu, který vede se Samsungem o patenty na tablety.

Mluvčí Applu Kristina Huguetová včera večer uvedla, že předběžné opatření proti tabletům Galaxy Tab poslední verze 10.1 vydal soud v Düsseldorfu. Zatím není jasné, proč se rozhodnutí nevztahuje na Nizozemsko. Samsung je se svými mobilními telefony a tablety vlajkové řady Galaxy považován za největšího konkurenta Applu a jeho produktů iPhone a iPad.

Samsung dnes prohlásil, že chce rozhodnutí soudu napadnout, protože firma o podání žádosti na zákaz prodeje v EU nevěděla a neměla možnost se nijak vyjádřit. „Podnikneme veškerá nezbytná opatření, aby přístroje Samsungu pro mobilní komunikace zůstaly dostupné zákazníkům v Evropě i po celém světě,“ sdělila firma.

V Česku a na Slovensku Samsung pozastavil dodávky tabletů Galaxy Tab do skladů svých distributorů a mobilních operátorů. „Samotný prodej koncovým zákazníkům zatím nezačal a je dočasně zastaven,“ řekl mluvčí firmy Marek Pšeničný. Samsung minulý týden kvůli sporům o patenty s Apple odložil uvedení poslední verze tabletu Galaxy na australský trh. Verzi 10.1 firma uvedla na trh v Evropě teprve nedávno a zatím zde teprve dodává zboží.

Prozatím je na světovém trhu tabletů lídrem iPad. Apple jej v prvním pololetí prodal 14 milionů, zatímco tabletů Galaxy Tab se podle odhadů analytiků prodalo 7,5 milionu. Dalšími konkurenty jsou PlayBook kanadské firmy Research In Motion, Xoom od Motoroly a nedávno uvedla na trh svůj přístroj TouchPad společnost Hewlett Packard. Na trhu je nyní přes 100 různých značek tabletů a většina z nich funguje na platformě Android vyvinuté společností Google.

Právní bitva mezi technologickými koncerny se rozrůstá od dubna, kdy Apple zažaloval Samsung u federálního soudu v americké Kalifornii a poté v dalších zemích světa. Apple obvinil korejský podnik z toho, že jeho mobily a tablety Galaxy „otrocky“ kopírují její produkty. Samsung reagoval vlastními patentovými žalobami.

Autor: ČTK, krb

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.