Webbův teleskop ukazuje jiný pohled na galaxii Phantom. Řeší záhady Sluneční soustavy

Kombinovaný snímek Phantom Galaxy na základě optických dat z Hubbleova teleskopu a infračervených dat z teleskopu Jemesa Webba.

Kombinovaný snímek Phantom Galaxy na základě optických dat z Hubbleova teleskopu a infračervených dat z teleskopu Jemesa Webba. Zdroj: ESA

Tři pohledy na Phantom Galaxy: optický pohled z Hubbleova teleskopu, kombinace dvou snímku, infračervený pohled z Webbova teleskopu.
2
Fotogalerie

Kosmický veterán Hubbleův teleskop dostal posilu. Společně se svým nástupcem teleskopem Jamese Webba ukázaly světu nové působivé snímky ze vzdálené galaxie Messier 74, které se také říká M74 nebo galaxie Phantom. Snímky zveřejnila Evropská kosmická agentura (ESA).

„Tato pozorování budou sloužit především k lepšímu pochopení toho, jak v galaxiích probíhá koloběh hmoty mezi hvězdami a plynem. Je to trochu podobné koloběhu vody v přírodě,“ říká doktor Richard Wünsch.

Dle britského deníku The Guardian dostala galaxie přezdívku Phantom kvůli své nedostatečné jasnosti komplikující její průzkum. „Na obrázku galaxie M74 z Webbova teleskopu vidíme především oblaka plynu a prachu, která se soustřeďují podél spirálních ramen galaxie,“ konstatuje expert na tvorbu hvězd Richard Wünsch z Astronomického ústavu AV ČR. Kombinovaný snímek Phantom Galaxy na základě optických dat z Hubbleova teleskopu a infračervených dat z teleskopu Jemesa Webba.Kombinovaný snímek Phantom Galaxy na základě optických dat z Hubbleova teleskopu a infračervených dat z teleskopu Jemesa Webba.|ESA

Různé barvy na snímku mají odlišný význam. „Záření pochází především z prachu, v chladnějších oblastech je červenější, protože chladný prach září především na dlouhých vlnových délkách. V místech, kde vznikají hvězdy, je prach ohřátý jejich světlem, a proto září ve všech vlnových délkách a vidíme ho bíle. V centrální oblasti galaxie není téměř žádný plyn a prach, a proto vidíme hvězdy galaxie, které jsou zobrazeny modře, protože díky své vysoké teplotě září nejvíce v nejkratší vlnové délce,“ vysvětluje Wünsch. 

Galaxie vzdálená od Země 35 milionů světelných let se nachází v souhvězdí Ryb a je stará něco málo přes 13 miliard let. Stejně jako naše Mléčná dráha patří mezi spirální galaxie, proto informace o formování hvězd v M74 mohou poskytnout cenné poznatky o našem bezprostředním galaktickém okolí.

Podle amerického mediálního webu CNET Webbův teleskop představuje nový pokrok v technologii vesmírných teleskopů. Na rozdíl od svých předchůdců využívá pozlacená šestiúhelníková zrcadla a vidí vesmír v infračerveném světle. Hubbleův přístroj vidí hlavně v optických a ultrafialových vlnových délkách, takže jeho „oči“ fungují jinak. Webbův teleskop se prostřednictvím infračerveného záření dokáže dívat přes prašné oblasti vesmíru, kam starší teleskop nemůže proniknout. Tři pohledy na Phantom Galaxy: optický pohled z Hubbleova teleskopu, kombinace dvou snímku, infračervený pohled z Webbova teleskopu.Tři pohledy na Phantom Galaxy: optický pohled z Hubbleova teleskopu, kombinace dvou snímku, infračervený pohled z Webbova teleskopu.|ESA

ESA ukázala, jak vypadají snímky z Webbova a Hubbleova teleskopu samostatně a co může vzniknout jejich kombinací. „Přidání křišťálově čistého Webbova pozorování na větších vlnových délkách umožní astronomům určit oblasti vzniku hvězd v galaxiích, přesně změřit hmotnost a stáří hvězdokup a získat vhled do povahy malých zrnek prachu unášených v mezihvězdném prostoru,“ uvedla vesmírná agentura. 

Webbův teleskop je mezinárodním programem, který vede NASA se svými partnery, ESA a Kanadskou vesmírnou agenturou. Richard Wünsch z Astronomického ústavu AV ČR doplňuje, že Hubbleův teleskop není Webbovým teleskopem nahrazen, ale doplňuje ho.