Hubbleův teleskop slaví třicet let svého provozu | E15.cz

Upřesnil stáří vesmíru a dal nahlédnout do jeho hlubin. Hubbleův teleskop je v provozu již 30 let

fry, ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Na zemský orbit jej vynesl 24. dubna 1990 raketoplán Discovery. Od té doby pomohl Hubbleův dalekohled vědcům pochopit některé z tajů vesmíru, potvrdit některé z teorií, určit stáří vesmíru, rychlost jeho rozpínání a také jim dal možnost nahlédnout do miliardy světelných let vzdálených světů. 

První plány na dalekohled, který by mohl nahlédnout do vzdálených galaxií a neomezovala by jej zemská atmosféra, se začaly rodit již v období mezi světovými válkami. Jeho konkrétní podoba a začátek prací na něm ale přišly až o půl století později, jako společný projekt americké agentury NASA a evropské ESA. Náklady na stavbu teleskopu a vynesení na oběžnou dráhu přišly na 2,5 miliardy dolarů, tedy asi 63,3 miliardy korun. 

Projekt dostal jméno podle amerického astronoma Edwina Hubblea, který zemřel v roce 1953 a který se jako první vědec věnoval pozorování galaxií a objevil mimo jiné i rozpínání vesmíru. 

Samotný dalekohled je válcovitá družice vybavená zdrcadlem o průměru 2,4 metru a několika kamerami. Původně se měl Hubbleův teleskop na oběžnou dráhu dostat již v polovině 80. let minulého století, avšak osud mu příliš nepřál. Projekt nejprve zdržovaly technické problémy a když už se zdálo, že se dalekohled přeci jen dostane do vesmíru, přišla tragická exploze raketoplánu Challenger. Americký program pilotovaných letů, na kterém závisel i osud teleskopu, byl rázem v troskách. 

Do kosmu se tak dalekohled podíval až v roce 1990 a první snímky byly pro vědce zklamáním. „Vypadaly podobně, jako když se díváte na vesmír dalekohledem se zamlženým objektivem,“ popsal první fotografie Hubbleova teleskopu český astronom Marcel Grün. A co bylo na vině?

Vědci zjistili, že jde o nepřesně vybroušené zrcadlo v dalekohledu, byť tato odchylka činila jen malý zlomek tloušťky lidského vlasu. Technici NASA nakonec přišli na to, jak se s vadou vyrovnat a pro její korekci navrhli speciální zařízení, které snímkům dodalo potřebnou ostrost. To bylo nakonec nainstalováno roku 1993 astronauty z raketoplánu Endeavour. Dodnes je tato oprava považována za jeden z nejnáročnějších výkonů ve vesmíru. 

Po této opravě již začal Hubbleův teleskop produkovat snímky v očekávané kvalitě. Mezi nejslavnější patří série fotografií s velmi mladými galaxiemi, které vznikly už 350 milionů let po Velkém třesku, nebo takzvané Sloupy stvoření v Orlí mlhovině, tedy záběry míst, kde se rodí nové hvězdy. Díky těmto pozorováním se vědcům podařilo určit stáří vesmíru, které činí zhruba 13,8 miliardy let a také změřit změřit Hubbleovu konstantu, čili rychlost rozpínání vesmíru.

Kromě vzdálených galaxií zkoumá teleskop i Sluneční soustavu. Jednou z unikátních věcí, kterou se mu podařilo zaznamenat, byla například srážka komety Shoemaker-Levy 9 s planetou Jupiter v roce 1994. Stroj také přispěl k vyřazení Pluta ze seznamu planet.

Po misi v roce 1993 se dočkal ještě čtyř servisních zásahů v letech 1997, 1999, 2002 a 2009. Po zrušení letů raketoplánů v roce 2011 už se ale žádná další neplánuje. Teleskop, který přes drobné potíže stále funguje, tak v blízké budoucnosti nejspíš zanikne v atmosféře.

Autor: fry, ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video