Trump vyzval americkou poštu, aby Amazonu účtovala více peněz za doručování balíků | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Trump vyzval americkou poštu, aby Amazonu účtovala více peněz za doručování balíků

Trump vyzval americkou poštu, aby Amazonu účtovala více peněz za doručování balíků
Amazon (ilustrační snímek)
• 
ZDROJ: Shutterstock

ČTK

Americký prezident Donald Trump dnes vyzval na twitteru americkou poštovní službu, aby si za doručování balíků internetového prodejce Amazon účtovala "mnohem více". Napsal, že zatímco pošta vykazuje ve Spojených státech každoročně několikamiliardové ztráty, účtuje Amazonu a dalším firmám za doručování balíků jen nízké částky, a umožňuje jim tak vyšší zisky.

Poštovní služba funguje ve Spojených státech jako nezávislá agentura federální vlády a podle svého webu nepobírá na provoz žádné peníze od daňových poplatníků. Její sazby neurčuje prezident, ale jím jmenovaná Poštovní regulační komise. Ta v listopadu zvýšila ceny za balíkové zásilky o dvě procenta.

Amazon založil Jeff Bezos, který zůstává jeho hlavním výkonným ředitelem. Podle agentury Bloomberg je nejbohatším člověkem na světě. Bezos také vlastní list The Washington Post, který opakovaně sklízí Trumpovu kritiku.

Amazon a Apple chtějí podnikat v Saúdské Arábii

Americká pošta doručuje zhruba 62 procent zásilek Amazonu. V předvánoční sezóně to jsou 3,5 až 4 miliony zásilek denně. Z 21 procent společnost využívá služeb firmy UPS a dále pak FedEx, uvedla agentura Reuters.

V minulosti Amazon zvažoval, že zásilky bude doručovat sám. Za rok 2015 činily jeho výdaje na dopravu 11,5 miliardy dolarů (244,7 miliardy korun), což představuje 46 procent celkových ročních provozních nákladů.

Akcie Amazonu v reakci na dnešní Trumpův tweet ztrácely v závěru obchodování 1,4 procenta.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!